Izraelská studentská kolej je plná zeleně

Ubytovací komplexy pro studenty univerzit obvykle nevynikají příliš strojenou úpravností. Zařízení v izraelské Haifě, studentská vesnička Zielony Graduate, je ale trochu jiný případ. Celý komplex je totiž doslova prorostlý vegetací, která dodává celému místu velmi příjemnou atmosféru.

„Zeleň, kam se podíváš. Studentská vesnička v Haifě připomíná bungalovy v přírodě.“ Zdroj: Schwartz Besnosoff Architects
„Zeleň, kam se podíváš. Studentská vesnička v Haifě připomíná bungalovy v přírodě.“ Zdroj: Schwartz Besnosoff Architects

Dvě regionální architektonická studia (Schwartz Besnosoff Architects a Bar Orian Architects) se tu sešli nad projektem, na který měli překvapivě stejný pohled. Jak by asi vypadala architektura, kdyby bezezbytku respektovala krajinu?

Kdyby se domy vyhýbaly stromům, a rozvržení prostorových dispozic by vycházelo z diktátu přírody? Kdyby krajina prorůstala budovami? A přesně tento myšlenkový směr se rozhodli v realizovaném projektu Zielony Graduate zachytit.

Cílem bylo vytvořit harmonický prostor, v rámci které by se mohli studenti Technion University cítit volní a v bezpečí. Proto byly z celého areálu dedikovaného ubytování studentů vyřazeny dopravní komunikace.

Automobily by totiž bezpečnost nezvyšovaly, a navíc silnice působí dojmem dělicích linií. Vznikl tak svérázný komplex ubytovacích bloků (celkem 215 domků), které jsou propojeny chodníky (7 hlavních tras), mosty a průchozími terasami.

Prakticky tu nejde z jednoho objektu vidět na druhý. Celý areál je totiž zaplněn křovisky, a vzrostlými stromy. Architekti také dovedně pracovali s topografií terénu. Zachovaná vegetace přitom nepůsobí právě udržovaným dojmem, je volně a svobodně rostoucí.

Mezi tím vším se pohybují studenti, navštěvují se a studují, veselí. Jsou součástí skoro přirozeného ekosystému, do kterého patří ptáci, ještěrky nebo hlodavci. Přírodní dojem umocňují ozeleněné fasády i zapracování lokálních materiálů: dřeva, kamení.

Jeden myslel na “Izraelská studentská kolej je plná zeleně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *