Hybrid House – rodinný dům za cenu 5000 Kč

Postavit či obecně vlastní bydlení za cenu 5000 Kč zní jako naprostá bláhovost. Ve střední Evropě, resp. v celém západní světě bezpochyby. Ale země jako , Malajsie, Afrika a spousta dalších míst na světě po něčem takovém doslova volají. Stamiliony lidí tam nemají přístřeší. Několik organizací proto vyhlásilo soutěž ‚$300 House‘ o návrh konceptu laciného domu za 300 dolarů pro rozvojové země. Zvítězil návrh Josepha Sandyho nazvaný ‚Hybrid House‘, čili hybridní dům.  
Hybrid House levný dům bydlení Indie
obrázek: Joseph Sandy

Jeho rodinný dům – říkejme mu možná raději prostě příbytek nebo – využívá levné, recykované nebo přírodní materiály. Hlavními pro Sandyho dům za 300 dolarů je překližka, vlnitý plech a zemina.

Dům je postaven na lehkém dřevěném rámu. Stlačené zemina vytváří stavební bloky, které poskytují tepelnou . Dřevěnými okenicemi je možné regulovat vnitřní teplotu. Střecha z vlnitého plechu je staletími prověřená věc. Navíc jednoduše vede deštovou vodu do okapu odkud ji lze sbírat do centrální nádrže.

Joseph Sandy Hybrid Jouse 300

Sandy navrhuje, aby podobné jednoduché příbytky byly budovány komunitně, kolem dokola centrálních dvorů. Ty by pak mohly poskytovat zázemí jako , vařič, solární ohřev vodu, čističku vody, nádrž s vodou a podobně.

Pro úspěšný rozvoj každého většího sídla jako je město je důležitá ulice. Sandyho Hybrid House je uzpůsoben tomu, aby ulice snadno vytvářel. Ta pak může sloužit jako veřejný doplněk vnitřního prostoru, kde např. lze zřídit malý obchod.

Soutěže $300 House se ale zúčastnilo více soutěžících. Všechny si je můžete prohlédnout na oficiálním webu.

Mimochodem, indická průmyslová společnost Tata Group, která v prodává nejlevnější na světě , začala nedávno prodávat super-levný dům pro zemědělské oblasti Indie. Zákldní model, stavebnice o ploše 20 m2, stojí 500 euro. S podobnými produkty nyní přicházejí i další tamní firmy. A poptávka není malá.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Hybrid House – rodinný dům za cenu 5000 Kč

 • 5. 9. 2011 (20.03)
  Trvalý odkaz

  Netřeba vymýšlet takových budov stojí v indii miliony. Prakticky všude promě velkých měst máte domy postavené z harampádí se střechou z vlnitého plechu.

  Reagovat
 • 3. 8. 2011 (13.46)
  Trvalý odkaz

  Také by mne zajímalo, kolika že staletími je ten vlnitý plech prověřený.

  Reagovat
 • 28. 7. 2011 (23.48)
  Trvalý odkaz

  Je mi trocu divné, že ten vlnitý plech na střeše je na obrázku namalován napříč, takže by vodu nemohl odvádět. Neměly by vlny být směřovány po spádnici, směrem k okapu?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *