Německo postavilo 78MW solární elektrárnu za tři měsíce

Opuštěný povrchový důl poblíž německého města Senftenberg se proměnil v největší solární elektrárnu na světě. V současné době má výkon 78 MW. V budoucnu bude rozšířen až na 166 MW.

Solární elektrárna poblíž německého města Seftenberg, foto: saferay
Solární elektrárna poblíž německého města Seftenberg, foto: saferay

O vybudování solární elektrárny se postarala společnost Saferay. Dokázala to v rekordně krátkém čase tří měsíců. Celkem bylo instalováno 330 000 solárních panelů a 62 centrálních stanic invertorů.

Investiční spoplečnost Unlimited Energy, která park spravuje, se rozhodla také dále kultivovat neuvyužitou půdu kolem a pod panely např. tím, že vytvořila schráněné rezervace a zasadila rostliny.

Německo je dnes stále jasný lídrem v oblasti solární energie. Poté, co se tamní vláda zavázala, že odpojí do roku 2022 všechny jaderné elektrárny, je tento směr ještě jasnější.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Německo postavilo 78MW solární elektrárnu za tři měsíce

 • 9. 10. 2011 (17.07)
  Trvalý odkaz

  Když se to se sněním přehání (jako v tomto případě) tak to dopadá ještě hůř.

  Reagovat
 • 8. 10. 2011 (19.41)
  Trvalý odkaz

  To nebude takove drama jak to na prvni pohled vypada. Prichazeji nove technologie ktere jsou schopny to resit. Mezy nejzajimavejsi znich patri dve a to ukladani do nadrzi v podobe vodiku a pak NAS Battery. Obe technologie se ve svete zacinaji pouzivat a potreba doby nas prinuti je zacit instalovat ve velkem. Tim vyresime zasadni nedostatky OZ.
  Dalsi technologie jsou plyn a bioplyne stanice a urcite jsou i dalsi. Problem je ze se delaji opravdu velka pole solarnich elektraren ktera nejsou zalohovana vyrobcem ale je tento problem presunut na distributora cele site.
  V budoucnu budou takto zalohovana kazda vesnice kazdej blok mesta, kazdej segment kraje aby se odstranil problem vypadku proudu.
  Je jeden hlavni duvod proc to udelat a to jsou elektrycka auta. Pokud bude v CR nekdy v budoucnu rekneme 1.000.000 el. aut a kazde auto bude mit 30kw baterii to znamena 30GW za noc. Pokud se rozhodnou je dobit v noci bude to obrovska zatez nasi energeticke site.
  V minulosti byl jemom CEZ a ten fakturoval ostatnim. Dnes je CEZ co fakturuje a pak je dalsich 10 tisic co fakturuji CEZu a tim se cela hra zacina komplikovat. Predstavte si ze by mohl fakturovat CEZ uplne kazdej v cele CR, teda za predpokladu ze ma solarni nebo jiny zdroj. A to vnasi do cele hry novy prvek. A to je budoucnost a je jedno jak moc se tomu budou branit, nakonec to je cesta k budoucnosti, uplna decentralizace a trh rizeny pocitacem. Kde si klient muze koupit energii od toho, kdo zrovna nabizi k prodeji dokonce si muzete vybirat z jakeho zdroje ji chcete a nebo od koho a zato platit a naopak samy muzete nabizet k prodeji.

  Reagovat
 • 7. 10. 2011 (15.15)
  Trvalý odkaz

  Jen co Merkelová oznámila snížení podpory solárních tunelů tak se jejich provozovatelé a investoři, stejně jako před nedávnem v ČR, mohou přetrhnout aby je dokončili.
  Mimochodem „být lídrem v oblasti solární energie“ pro Německo znamená, že se v energetice vrací o 50 let zpět do doby uhelné. V příštích 20 letech bude jediným reálným zdrojem elektřiny v Německu uhlí a plyn a podobných dolů jako je ten na obrázku tam budou mít mnohem více než mají dnes.
  Doporučuji k přečtení tento článek:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-hekatomby-mrtvych-a-mikronesie-zalita-morem-f93-/p_klima.asp?c=A110928_170023_p_klima_wag

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *