Obnovitelné zdroje vyrobily v Německu poprvé přes 20 % elektrické energie

V důsledku havárie Fukushima, vyšly do ulic tisíce Němců, kteří požadovali úplné odstoupení od jaderné energie. V květnu německá vláda ustoupila tlaku veřejnosti a ohlásila uzavření všech 17 jaderných elektráren do roku 2021 s tím, že se bude orientovat na ekologické zdroje. Země kráčí pevně za svým cílem, neboť v první polovině roku 2011 bylo již 20 % veškeré elektrické energie vyrobeno ze „zelených“ zdrojů!  
solární panely
Obrázek: BP Solar Australia

Informaci poskytlo Německé sdružení pro energii a vodní průmysl (BDEW) internetovým novinám Spiegel Online International. Dle BDEW, naši západní sousedé v roce 2010 vyrobili z 18,7 % veškeré elektrické energie. V prvním pololetí roku 2011 zůstalo celkové množství vyrobené elektřiny (ze všech zdrojů) stejné, ale podíl obnovitelné energie vzrostl právě na 20,8 %.

Existuje tak velká naděje, že se splní vize pro rok 2022, kdy Německo chce vyrábět 35 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Oproti České republice jde o markantní rozdíl. Nyní vyrábí ČR 8 % elektřiny z čistých zdrojů. V roce 2022 to má být 13 % – tedy dle přání Evropské komise.

Jak je to se skladbou výroby zelené elektřiny v Německu? Během prvních šesti měsíců obnovitelné zdroje vyrobily 57,3 miliard kWh elektrické energie. se na celkové produkci podílejí 7,5 %, 5,6 %, 3,5 %, 3,3 % a ostatní zdroje 0,8 %.

Možná trošku překvapivé je malé zastoupení solárních elektráren. I když je solární energie jakýmsi symbolem obnovitelných zdrojů a Německo jejím největším uživatelem, tak i přesto je podíl na výrobě zatím relativně nízký.

Energie ze slunce však zažila největší vzestup, a to o 75 % oproti roku 2010. Dle BDEW došlo také ke snížení ceny za výstavbu solárních elektráren v důsledku ostřejšího konkurenčního boje, a rovněž díky rozhodnutí německé vlády nesnížit ceny za výkup elektrické energie ze solárních zdrojů.

3 komentáře: „Obnovitelné zdroje vyrobily v Německu poprvé přes 20 % elektrické energie

 • 23. 9. 2011 (23.05)
  Trvalý odkaz

  Richelie presne tak. Akorat CEZKO pujde svoji nesmyslnou jadernou cestou. Vsimneme si, ze obnovitelne zdroje se vzajemne perfektne mohou doplnovat, pripadne je lze doplnit paroplynovymi elektrarnami nebo akumulacnimi technologiemi.

  Reagovat
 • 11. 9. 2011 (10.33)
  Trvalý odkaz

  Na zacatku to vypada dramaticky, ale za par let si toho nikdo ani nevsimne. Svet si pujde svou cestou. Vubec nic se nestane, svet bude proste eco a to je vsechno.

  Reagovat
 • 8. 9. 2011 (21.22)
  Trvalý odkaz

  No ale když tomu řekneme že těch asi 15% el. energie z dotovaných zdrojů zvýšilo cenu el. energie pro Němce o 100% pak už to tak veselé není. Jádro se podílí na výrobě asi 23% jeho odstavení bude mít za následek prakticky vymazání těch 15 draze zaplacených procent. Energetická politika německa smrdí krachem.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *