Německo uzavře všechny jaderné elektrárny do roku 2022

a následná katastrofa Fukušima vystrašila natolik, že se rozhodlo uzavřít své vlastní jaderné elektrárny. Kancléřka a její vláda aktuálně po několika měsících intenzivních vyjádnávání rozhodli. Všechny atomové elektrárny v budou uzavřeny do roku 2022.  
turbína jaderná elektrárna
foto: ČEZ – turbína JE Temelín

V Německu je v současné době v provozu 17 . Všechny budou podle nařízení vlády uzavřeny nejpozději do roku 2022. Rozhodnutí je údajně nezvratné a nedá se už změnit, tvrdí zástupci vládních stran. Podporují jej i nevládní strany.

Naopak výrazně proti jsou firmy provozující tyto elektrárny – , , Vattenfall a EnBW. Sedm reaktorů které jsou mimo provoz už od března již nebude spuštěno. V roce 2021 má být vypojeno dalších šest, zbývající pak nejpozději v roce 2022 – budou ponechány v provozu jen proto, aby pokryly případné hrozící black-outy.

Rozhodnutí německé vlády musí ještě schválit parlament, ale tam nelze čekat výrazné problémy. Jaderné elektrárny před březnovým odstavením pokrývaly 23 % veškeré spotřeby v Německu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

11 komentářů: „Německo uzavře všechny jaderné elektrárny do roku 2022

 • 1. 6. 2011 (23.12)
  Trvalý odkaz

  Treba si vzdy dat pozor na argumenty diskutujuceho.
  Preto sa pytam: „FVE s garantovanou navratnosti 20 let“?

  To naozaj uz existuje FVE, ktora ma po 20 rokoch ucinnost viac ako 1 % (nie dnes deklarovanych 20%)?

  Spravna odpoved je, ze neexistuje. Potom aj vypocty ekonomickej navratnosti su len volanim siren.
  To, že jadrova energetika vznikla v netržnom prostredi este neznamena, ze FVE je uz trzna a konkurencieschopna. Test spravnosti: Zruste dotacie na vykup FVE energie. Este len uvidite tu spravnu odozvu praxe.

  peace … miro novak
  p.s. Som za kazdy racionalny zdroj energie. Ale nie cez mrtvoly. A za peniaze tych druhych. Chces sa zabavat? Ale za svoje.

  Reagovat
 • 1. 6. 2011 (20.15)
  Trvalý odkaz

  miro novak
  Nabídl jsem jednomu zastánci jádra FVE (bez dotací, český a německý materiál) s garantovanou návratností do 20 let. Řekl že dělat něco co bude mít návratnost 20 let je ekonomický nesmysl a svědčí to o ekonomické negramotnosti občanů ČR.
  A když jsem mu řekl, že Temelín byl stavěn s navrženou čistě ekonomickou návratností 20 let (bez škod které způsobuje a může způsobit) tak mu došla řeč.

  Nebo si snad myslíte, že jaderná energetika vznikla v čistém tržním prostředí. Většina energetických firem je, nebo začala jako státní! Stát zaplatil ledasco, včetně vývoje zařízení … a mnohdy i ty elektrárny. Ten ekonomický nesmysl dokonce nikdo nechce ani pojistit.

  Reagovat
 • 1. 6. 2011 (11.54)
  Trvalý odkaz

  pavel: To se spíše zvýší tlak na výstavbu nových jaderných bloků, nebo rovnou celých elektráren.

  tom: Opravdu nevím jak jste přišel na to, že alternativní zdroje elektřiny jsou výhodnější než jaderná energetika.

  V současnosti není nic co by bylo levnější než jaderná energetika. Solární energie je extrémně drahá a nestálá. Větrné elektrárny jsou stabilnější a levnější. Zvláště pak ty mořské, ale rozvod elektřiny přes celé německo – od moře na seeveru až po jižní spolkové země bude klást extrémní nároky na přenosové soustavy a i přes rozsáhlé investice do jejich modernizace v žádném případě nedokáže finančně konkurovat jádru.

  V Číně dělá dělník u pásu za 1300 korun. V německu je to více jak 50x tolik. Nehledě na další náklady spojené s bezpečností práce a kratší pracovní dobou. V Číně rostou nejmodernější JE jako houby po dešti, které jim budou ještě navíc poskytovat levnou elektřinu. Evropa jde opačným směrem a zbavuje se levných, stabilních a ekologických zdrojů energie v honbě za … za čím? Ani nevím proč.

  Reagovat
 • 1. 6. 2011 (7.14)
  Trvalý odkaz

  to je krasne, nase energie se zacne prodavat do nemecka a my budem zase budem platit vic. Doufam, ze neco tak debilniho nenapadne i ty nase politiky. Jaderna elektrarna je padadoxne nejekologictejsi. A co se tyce jaderneho odpadu – podle me bude stale cennejsi a pujde vyuzit v modernich jad. elektrarnach.

  Reagovat
 • 31. 5. 2011 (21.01)
  Trvalý odkaz

  Skor sa stanem akcionarom liščej farmy a tovarne na ebonitove tyce nez nam, drahy tom, vypocitas, ze je jadro ekonomicky nezmysel.
  Aj ta sekretarka sa prepocitala, ked sa jej novy zamestnavatel pytal, ci vie ratat. Ze vie. Tak ze ma ratat s tym, ze od zajtra budu spolu sexovat. Tak to sa teda preratala, lebo pocitala s tym, ze zacnu uz dnes.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 31. 5. 2011 (18.03)
  Trvalý odkaz

  Není třeba třít ebenové tyče liščími ohony jak se nám tady snaží namluvit jaderná a uhelná loby.
  Němcům fandím, jejich energetické firmy jim nepřerostli přes hlavu a netvoří zákony pro svou potřebu tak jako v ČR.
  Ve Švýcarsku už také pomalu dostávají rozum a spočítali si, že je jádro dokonce i z ekonomického hlediska nesmysl.
  Jen v ČR jsme jdeme zase proti proudu, ale snad je za nějakých 20 let doženeme.

  Reagovat
 • 30. 5. 2011 (21.35)
  Trvalý odkaz

  Asi si založím liščí farmu a továrnu na ebonitové tyče. V Německu mi ruce utrhají

  Reagovat
 • 30. 5. 2011 (20.59)
  Trvalý odkaz

  Som zvedavý , čím to chcú nahradiť , fosilnými palivami ? Alternatývne zdroje to možno zvládnu, ale asi zabudli na to že sa blíži éra elektromobilov , čo urobia keď si polovica nemcov kúpi elektrické auto, čím pokrijú túto nadspotrebu?

  Reagovat
 • 30. 5. 2011 (17.30)
  Trvalý odkaz

  Zrusit atomove elektrarne? To uz opat zvitazi dobry napad nad zdravym rozumom. Boh ochranuj Nemecko.

  peace … miro novak

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *