Čína chystá jaderný boom
Říše středu roste jako z vody a je hladová po elektrické energii. Obnovitelné zdroje, zejména energie větru, jsou v Číně velmi slibné. Jedním z hlavních zdrojů elektřiny se však v budoucnosti mají stát jaderné elektrárny. pokračování…
V roce 2008 činila výrobní kapacita jaderných elektráren v Číně pouhých 9,1 GW. Pro srovnání, Česká republika má v jaderných elektrárnách výkon 3,8 GW a plánuje jeho rozšíření. Stejně tak Čína. Nejlidnatější země na světě má však plány setsakra ambicióznější.
Oficiální plán zní: do roku 2020 mít 40 GW výkonu v JE. Tento plán se Číně podaří splnit pravděpodobně mnohem dříve. V současné době je v provozu 11 reaktorů, 20 dalších je ve výstavbě a dalších 124 na rýsovacích prknech.
Související články:
» Španělsko: větrné farmy překonaly výkon 11 jaderných elektráren
Někteří oficiální zástupci čínské jaderné energetiky proto odhadují, že dosáhnout do roku 2020 hodnoty 70 GW nebude problém. Během dalšího desetiletí, do roku 2030, už by mohla Čína v jaderných elektrárnách vyrábět až 200 GW. Do roku 2050 to pak může být až neuvěřitelných 1000 GW.
Bude to mimo jiné znamenat, že z Číny se stane druhý (nebo první, podle vývoje ve Spojených státech) největší dovozce uranu. Jeden z problémů však spočívá v tom, že většina běžících reaktorů je založena na druhé generaci ruských, kanadských a francouzských JE. Ty jsou dnes už považovány za zastaralé.
Většina nově budovaných jaderných elektráren už ale odpovídá v současné době nejvyužívanější třetí generaci. Navíc jsou budovány převážně na východním pobřeží Číny, tedy v místě nejvyššího růstu spotřeby. Právě tam se plánuje také masivní využití pobřežních větrných farem. Stejně tak vnitřní Mongolsko a další oblasti mají obrovský potenciál k výrobě větrné energie.
Související články:
V současné době se má energetická situace v Číně zhruba následovně: 24% elektřiny se vyrábí ve vodních elektrárnách, 2% v jaderných elektrárnách, 0,26% v obnovitelných zdrojích a 73,7% v uhelných elektrárnách. Jejich rozvoj je naplánován až do roku 2020 a nepředpokládá se, že by klesl pod 70% podíl. Posléze by ovšem jeho roli mohly částečně převzít právě jaderné elektrárny společně s rozvíjejícími se větrnými farmami.
Navíc se v současné době buduje v Číně také několik dalších obrovských vodních elektráren. Jaderná energie, větrná a vodní patří mezi nejlépe „zainvestované“. Do konce roku 2010 má celková výrobní kapacita všech elektráren v Říši středu dosáhnout 900 GW.
Zároveň Čína pracuje na výstavbě národní rozvodné sítě, která prozatím neexistuje – elektřina je distribuována v několika vzájemně nezávislých a neprovázaných distribučních sítích. Do budoucna se však připravuje vybudování rozsáhlých přenosových soustav, která umožní rozvinutému východnímu pobřeží využívat obrovský výrobní potenciál střední a západní Číny v oblasti hydroelektráren, případně severní Číny v oblasti větrné energie.
Číňany nic nerozhodi, při případné jaderné havárii přestěhují ze zamořené oblasti pár milionu obyvatel a vše opět bude v pořádku :).
126 elektráren v číně? To už musí být riziko jaderné katastrofy docela vysoké….