Využití odpadního tepla pro výrobu elektřiny

Pokud řekneme „“, nejčastěji si představíme na nebo otáčející se v polích. Avšak kromě notoricky známých zdrojů obnovitelné energie je zde i jeden, o které se moc nemluví. Je jím odpadní teplo z nejrůznějších průmyslových aplikací, které lze s úspěchem použít pro výrobu elektrické energie. 
“Třinecké
Obrázek: Třinecké Železárny, Česká republika

Systém využití odpadního tepla pracuje na principu známého jako Organický rankinův cyklus (ORC). Stroje využívající ORC zachycují tepelnou energii do pracovní látky (silikonový olej), která se díky tomu odpařuje. Vzniklá olejová pára pak roztáčí generátor elektrické energie.

Výhodou je, že zařízení funguje již při teplotách okolo 120 – 130°C. Lze jej proto použít v nejrůznějších průmyslových závodech. Typickým příkladem můžou být rafinérie, cementárny, , sklářské nebo hutní podniky.

Zařízení nemusí mít nutně velké rozměry. Například ORC jednotka o velikosti menšího dokáže vytvořit elektrický výkon přes 100 kW. Při 15% účinnosti systému je potřeba, aby měl zdroj tepla výkon okolo 700 kW.

Trh s odpadním teplem je praktický neomezený. Podle vědců z kalifornské university v Berkeley se každý rok v celých USA vyprodukuje skoro 30 000 TWh . Z toho víc než polovina unikne bez užitku do atmosféry.

V se vyrobená tepelná energie počítá ve stovkách TWh tepla ročně. Zužitkování bude s největší pravděpodobností podobné jak ve , ne-li horší.

Vzhledem ke své jednoduchosti a kompaktním rozměrům jsou ORC jedny z nejlevnějších zdrojů „obnovitelné“ energie. Výhodou je také modulární uspořádaní, kdy se jednotlivé stroje mohou skládat až do systému o výkonu desítek MW.

Doba návratnosti se pohybuje kolem 5 – 7 let podle druhu instalace. Při předpokládané době životnosti 20 let nám tak zařízení bude 15 let v podstatě zadarmo dodávat elektřinu do sítě.

ENN

10 komentářů: „Využití odpadního tepla pro výrobu elektřiny

 • 20. 7. 2013 (18.22)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  je možné koupit orc jednotku o výkonu do 5 kw
  za cenu menší než 150 000 kč děkuji.

  Reagovat
 • 28. 3. 2012 (19.50)
  Trvalý odkaz

  Reflektuji na komentář č.4 Jiří 11/O6/2O11,nabídka nízkoteplotních ORC systémů,kontaktujte mne prosím na m.work@seznam.cz,díky předem,Michal

  Reagovat
 • 3. 9. 2011 (9.33)
  Trvalý odkaz

  podívejte se na tepelný přivaděč Mělník-Praha.

  Reagovat
 • 11. 6. 2011 (7.08)
  Trvalý odkaz

  Dobry den, ano nabizime male nizkoteplotni ORC jednotky od 10 do 450 kW, cena jiz od 760.000 Kc

  Reagovat
 • 31. 5. 2011 (9.42)
  Trvalý odkaz

  vymyslel už někdo využití odpadního tepla u elektráren?
  tam mizí cca 60% energie do vzduchu (když odmyslím různé protitlaké a podobné varianty)
  a teplo je tam ve velice kultivované formě – teplé vody

  Reagovat
  • 21. 7. 2013 (9.38)
   Trvalý odkaz

   Záleží na tom, jak je celá elektrárna konstruovaná, jaká je teplota za turbínou, aby bylo možné takovou jednotku nadsadit, musel by se předělat její kondenzátor tak, aby fungoval jako další parogenerátor, investice by to mohla být pokěrně velká, bavíc blok by alespoň rok nejspíš nevyráběl.

   Samozřejmě se dají nasadit i kapaliny s bodem varu okolo 40°C (v arktidě by se dalo jít ještě níž, možná k 20°C, čímž by zase vylezla nahoru účinnost) s tím, že by se to pak chladilo nejspíš do vzduchu, ale kdyby horní teplota představovala 100°C, tak budeme někde na 16% účinnosti.
   Nabízí se ještě nasazení stirlingových motorů a peltierových článků, ale jak by to bylo s účinností a vůbec aplikovatelností, nevím, nicméně by to bylo dobré pro mnohem efektivnější využití paliv. Myslím, že do takových programů by se mělo investovat.
   Každopádně by takto nejspíš šla ušetřit velké množství energie, kdyby se u nás jen 100TWh takto zmařilo ročně, tak by snad šlo získat 10-16TWh elektřiny, což je 14%-22% naší produkce, i s exportem.

   Kupříkladu u nás je továrna zpracovávající fosfor, vyrábějící kyselinu mravenčí, prací prášky, hnojiva… Procesy produkují tolik tepla, že musí mít v provozu několik „chladících“ věží, myslím, že kdyby vybudovali nějaký kolektor, teplo svadli na nějakou centrální ORC jednotku, nebo ke každému kondenzátoru jednu instalovali, mohli by z toho získat dost energie pro pohon fabriky

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *