Lidský nos je plný elektrické energie

Vědci chtějí využít lidský nos jako zdroj elektrické energie. Shi Jian, Chengliang Sun a Xudong Wang z univerzity ve Wisconsin-Medisonu představili zařízení, které dokáže přeměnit lidské dýchání na elektrickou energii. Nový systém pracuje na principu piezoelektrického jevu. Jde o fyzikální princip, díky kterému můžeme měnit mechanickou energii na elektrickou. Lidské tělo je doslova nabité elektrickou energií – tak proč toho nevyužít?

Jian Shi a Xudong Wang
Jian Shi a Xudong Wang

Objev všech tři pánů byl zveřejněn v zářijovém vydání časopisu Energy and Environmental Science. V něm se dočteme, že vědcům se podařilo vytvořit tenoučký plastový mikropásek, který díky slabým vibracím dokáže generovat elektrickou energii.

V některých materiálech, třeba jako v polyvinylidenfluoridu (PVDF) použitého ve zmiňovaném mikropásku, se díky mechanickému namáhání hromadí elektrický náboj. Efekt je známy jako piezoelektrický jev. Výzkumnici dovedli celý proces k takové dokonalosti, že zmiňovaný mikropásek dokáže z lidského dechu vytvořit dostatek energie pro provoz malých elektronických zařízení.

Budeme mít jednou ve svém nose piezoelektrické chloupky?
Budeme mít jednou ve svém nose piezoelektrické chloupky?

„V podstatě sklízíme mechanickou energii z biologických procesů. Proudění vzduchu v lidském dýchaní má rychlost zhruba dva metry za sekundu“ říka Wang. „ Vypočítali jsme, že pokud vytvoříme dostatečně tenký materiál (mikropásek), můžeme díky vibracím produkovat mikro-watty elektrické energie, která může být užitečná pro čidla a další zařízení implementované do obličeje.“

Vědci vyvíjejí celou řadu senzorů, které mají za úkol sledovat a kontrolovat biologické procesy v těle. Ať je to například hladina cukru v krvi diabetiků, nebo pulz u lidí se srdečními problémy. Vše však naráží na jeden problém. Dostatečně výkonný zdroj elektrické energie.

Jak si vědci představují implementaci svého zařízení do lidského nosu, o tom zdroje mlčí. Možná se jednou dočkáme toho, že naše přirozené chloupky v nose budou nahrazeny umělými, které svými vibracemi budou generovat elektrickou energii.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? Z etického hlediska snad ano, ale z technického hlediska určitě ne.

Physorg

2 komentáře: „Lidský nos je plný elektrické energie

 • 22. 4. 2014 (20.41)
  Trvalý odkaz

  Na Slovensku Amazon skoro vubec nefunguje hvnale kvoli dodacim lehotam a v poslednej dobe zacali skoro vsetky baliky nezmyselne zadrziavat na colnici. Myslis si, ze v CR to bude nebo je hodne podobne. Holt stat nema penize..

  Reagovat
 • 6. 10. 2011 (18.53)
  Trvalý odkaz

  zase vobjevili ameriku…..ze je v cenichu elektrika vedel uz sileny profesor Orfanik v Karpatech pred cca 100-150 lety……

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *