Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
9. 2. 2011 v rubrice Solární energie

Devatenáctiletý americký student Eric Jacqmain si doma postavil vlastní . Do parabolického podstavce nalepil celkem 5800 miniaturních zrcadel. Ty dokáží koncentrovat sluneční paprsky do takové energie, která umí tavit kov. Video v článku.  
solární energie solární pec

Jacqmain využil při stavbě svého „paprsku smrti“ starý satelit a 5800 malých zrcadel. Vše měl údajně hotové během pouhých 24 hodin. Svůj přístroj nazval „R5800“.

Bohužel, R5800 bylo zničen při požáru zahradní boudy. Stroj byl nejspíš zdrojem vlastní zkázy, když se do boudy dostalo slunce a stroj ji podpálil svým mocným paprskem.

Koncentrace solární energie je dnes nicméně velmi zajímavou alternativou např. ke klasickým . pracují na stejném principu jako ten Ericův.

Skládají se z tisíců zrcadel, která jsou nasměrována do jednoho bodu. Tam ohřívají protékající kapalinu, která následně pohání např. parní turbínu vyrábějící elektrickou energii.

Eric má aktuálně v plánu vyrobit nový přístroj, který se bude skládat z 32 000 malých zrcadel a bude mít několikanásobně vyšší „sílu“ než R5800. Snad ale neskončí stejně!

Inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Anonym:

  toto si doma vyrobím tiež…. :D

 2. Wopat:

  to je frajer :)

 3. Richelieu:

  http://www.youtube.com/results?search_query=solar+dish&aq=0

 4. miro novak:

  Zaujimavy nazor, masabob, viete to aj nejak popisat? Ja som bol doteraz presvedceny o opaku. Mylim sa, ze plastova lupa tiez dokaze koncentrovat slnecne svetlo?

 5. masabob:

  nevim jestli by to s tou plastovou folií šlo.. plastovou lupou taky nejde nic zapálit..

 6. Jan Horčík:

  re: ZocelenyDrapalik: popravdě, nevím, nikdy jsem nic podobného nezkoušel. Pokud vy ano, podělte se s námi o své zkušenosti! Dle mého názoru ta zrcátka také nebyla nijak zvlášť drahá.

 7. ZocelenyDrapalik:

  Nebylo by lepsi namisto tisic zrcadelek pouzit plastovou folii „zrcadlo“, nebo alobal? Stoji par korun a vysledna ucinnost bude velmi podobna.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz