Domácí solární pec dokáže roztavit kov

Devatenáctiletý americký student Eric Jacqmain si doma postavil vlastní . Do parabolického podstavce nalepil celkem 5800 miniaturních zrcadel. Ty dokáží koncentrovat sluneční paprsky do takové energie, která umí tavit kov. Video v článku.  
solární energie solární pec

Jacqmain využil při stavbě svého „paprsku smrti“ starý satelit a 5800 malých zrcadel. Vše měl údajně hotové během pouhých 24 hodin. Svůj přístroj nazval „R5800“.

Bohužel, R5800 bylo zničen při požáru zahradní boudy. Stroj byl nejspíš zdrojem vlastní zkázy, když se do boudy dostalo slunce a stroj ji podpálil svým mocným paprskem.

Koncentrace solární energie je dnes nicméně velmi zajímavou alternativou např. ke klasickým . pracují na stejném principu jako ten Ericův.

Skládají se z tisíců zrcadel, která jsou nasměrována do jednoho bodu. Tam ohřívají protékající kapalinu, která následně pohání např. parní turbínu vyrábějící elektrickou energii.

Eric má aktuálně v plánu vyrobit nový přístroj, který se bude skládat z 32 000 malých zrcadel a bude mít několikanásobně vyšší „sílu“ než R5800. Snad ale neskončí stejně!

Inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Domácí solární pec dokáže roztavit kov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *