V Itálii spuštěn Archimédes, koncentrační solární elektrárna

Italská energetická společnost se činí seč může. Alespoň v . Nedávno spustila první vodíkovou elektrárnu. Na Sicílii zas rozjela projekt Archimédes – využívající jako médium tekutou sůl. pokračování…
solární elektrárny - Itálie Sicílie - solární koncentrační elektrárna Archimédes

Koncentrační fungují odlišně než . Obrovská zrcadla koncentrují sluneční svit a ohřívají s jeho pomocí proudící médium, nejčastěji syntetické oleje. Ty pak předávají energii vodě v tepelném výměníku, z ní vzniká pára pohánějící turbíny vyrábějící elektřinu.

Několik koncentračních solárních elektráren už na světě funguje, zejména ve a ve . Archimédes, CSP elektrárna o výkonu 5 MW, je výjimečná v tom, že jakožto médium využívá tekutou sůl. Ta představuje vhodnější materiál pro ukládání tepla. Tato koncentrační solární elektrárna díky tomu může – narozdíl od zprofanovaných – fungovat také v noci.

Tím se řeší jeden zásadní problém , a to výkyvy. Archimédes může pracovat, podobně jako uhelné nebo , 24 hodin denně. Tím nevytváří v žádné výkyvy, které by bylo třeba vyrovnávat.

Náklady na výstavbu Archiméda jsou údajně kolem 50 mil. euro. Pokud se však začne tato technologie využívat v masovém měřítku, mohla by cena výrazně a rychle klesat. Přitom Itálie, Španělsko, ale i Střední východ a severní mají k využití této technologie ideální podmínky.

zdroj: Guardian.co.uk, Enel, foto: Enel
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.