Aerogenerator X – větrná turbína nové generace, výkon 10 MW
Dnes nejběžnější větrné turbíny mají max. výkon 3 MW. Ty největší pak 5 MW. Tým britských, amerických a norských inženýrů pracuje na projektu Aerogenerator X, který by mohl dosáhnout až 10 MW.
Nejschůdnějším zdrojem obnovitelné energie je dnes celosvětově vítr. Větrné turbíny začaly růst jako houby po dešti na celém světě, od Spojených států přes Evropu až po Čínu. Prozatím většinou na pevnině, ve Velké Británii a v Dánsku už také v pobřežních oblastech.
Pobřežní větrné elektrárny mají spoustu výhod, ale také některé nevýhody. Podléhají rychleji zkáze – korozi a dalším přírodním vlivům. Jejich instalace je dražší, a tedy i vyrobená elektřina je dražší. Na druhou stranu, nikomu příliš nevadí a na lodích lze snadno dopravovat i skutečně obrovské stroje. Navíc, vítr na moři je stálejší a silnější než na pevnině.
Podnikatelská skupina Arup proto pracuje na turbíně Aerogenerator X. Ta je zcela odlišná od dnes běžných turbín. Nejedná se o větrnou turbínu s horizontální, nýbrž vertikální osou. Tzn., že vrtule je otočena směrem vzhůru. Rozměry této turbíny jsou 275 m od jednoho konce vrtule ke druhému.
S firmou Arup na tomto nadějném projektu spolupracují např. také Shell, BP, E.ON, EDF, Caterpillar nebo Rolls Royce. Spolupracuje také skotská společnost Wind Power Ltd., která Aerogenerator už jednou představila – zhruba před dvěma lety. Arup chce mít k dispozici prototyp Aerogenerator X k testování už během let 2013-2014.
Obecně jsou pobřežní větrné elektrárny a farmy považovány za budoucnost průmyslu energie z větru. Stejně jako větrné turbíny s výkonem nad 5 MW. Na nich pracuje mimo jiné např. norská firma Sway, americko-anglická Clipper Windpower, nebo výzkumnící Evropské unie v rámci projektu UpWind. Ti všichni soutěží o stovky miliard dolarů, které mají do průmyslu obnovitelných zdrojů natéct v příštích desetiletích.
Pochybujem, ze to, co je na obrazku, dokaze vyrobit aj 1MW.
Hmm, preco by firmy „Shell, BP, E.ON, EDF, Caterpillar nebo Rolls Royce“ podporovali projekt, ktory priamo ohrozuje ich zisky?
Ked tuto 10 MW turbinu postavia, aku budu vymyslat potom? 100 MW, ktora bude mat rozpatie 1 km? Preco rovno nevymyslaju 1 GW s rozpatim 10 km? To by bolo to prave napredovanie. Naco sa obmedzovat po tak malych skokoch?
Javia sa mi rozumnejsie projekty na vlastne male osobne elektrarne na kazdu strechu, ci balkon, dostupne v kazdom elektroobchode s bielou a ciernou technikou, ako mega-giga-tera-penta svetove, ci pangalagticke projekty. Pokrylo by to rastuci dopyt po energii u jednotlivcov. A usetrilo obrovske sumy za vystaubu a prevadzku rozvodnych sieti, ktore by napajali, uz len velke podniky a fabriky.
Analogiu vidim v pocitacovych sietiach. Casy velkych centralizovanych FTP serverov su davno minulostou. Dnes si kazdy distribuje velky obsah svojpomocne sam, decentralizovane pomocou bittorentu.
Klakne jeden maly peer, nic sa nedeje, je tu mnoho dalsich. Ale klakne jeden velky server s obrovskym diskovym polom, vsetci su nahrati. Klakne jedna mala decentralizovana elektraren na dome? Ziadny problem. Klakne jedna centralizova atomka, ci v buducnosti 10, 100, 1000 MG veterna turbina to uz je citit.
Vyrobit lepsi, v zmysle este vacsi, este odolnejsi server, ci turbinu, to napadne uz aj kazde dieta, na to netreba studovat univerzity. Veda je len v tom, ako to postavit. Ale to nie je pokrok v zmysle pozriet sa a vyriesit problem inak, lepsim sposobom.