Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 9. 2009 v rubrice Solární energie

Google logo to s myslí vážně. S pomocí své „filantropské“ odnože investuje zejména do , např. skrze společnosti BrightSolar a . Přesto je však Google podle slov Bill Weihla, hlavního člověka zodpovědného za ve firmě, zklamaný z pomalého vývoje technologií pro získávání .

Proto se Google rozhodl přímo angažovat ve vývoji těchto technologií. Především mu jde o koncentrační . Právě pro ně vyvíjí neobvyklé , ze kterých by chtěl vyrábět levné heliostaty, tedy zrcadla, která směřují sluneční energii do jednoho bodu. Kromě toho pracuje také na speciálních turbínách.

Podle Weihla je dnes typická cena za jeden watt solární energie (i u ) mezi 2,50 až 4 dolary, což znamená výdaje od 600 mil. do 1 mld. dolarů za 250MW . To je příliš mnoho.

Weihl proto slibuje, že během dvou až tří let předvede Google technologii v pilotním projektu, který by mohl srazit cenu za 1 kWh pod 5 centů proti dnešním 12 až 18 centům. Weihl dále upozorňuje, že musí více investovat do základního výzkumu.

Zatímco investorských společností ochotných vložit peníze do slibných solárních společností existuje spousta, investorů ochotných investovat peníze do základního výzkumu ze kterého mohou vzejít skutečně průlomové objevy existuje málo. Proto musí zasáhnout vláda. „Rád bych viděl investice v řádu 20 až 30 mld. dolarů během následujících 10 let,“ řekl Weihl.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. antonin.lupisek@ekoblog.cz:

    Jen doplním, že se jedná o iniciativu RE<C z roku 2007 (http://www.ekoblog.cz/?q=node/5), jejž cílem je srazit cenu elektžiny z OZE pod cenu energie z uhelných elektráren.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz