Triton bdí nad bezpečností lodní dopravy

Po celá staletí to byly jednoduché bóje, které v ústí přístavů sloužily k navigaci lodí a varovaly jejich posádky před nebezpečnými úžinami, ostrými podmořskými útesy a zrádnými mělčinami. Technologický pokrok sice letí kupředu závratným tempem, ale pro staré mořské vlky, zdá se, to platí jen z části.

Bóje Triton si získávají popularitu v městech s hustou sítí říční dopravy. Zdroj: Inhabitat.com
Bóje Triton si získávají popularitu v městech s hustou sítí říční dopravy. Zdroj: Inhabitat.com

Příkladem je i nová, na principu obnovitelných zdrojů energie fungující bóje, s poetickým názvem Triton. Alternativní výstražný systém, zajišťující bezpečnost , konstruovaný tureckou společností Design Nobis, si zakládá na ekologickém přístupu a současně velmi elegantním vzhledu výrobků.

Hlavním návrhářem bóje, která získává energii ke svícení ze slunce a větru, je doktor Hakan Gürsu, absolvent Středovýchodní technologické univerzity (METU), oboru Městského environmentálního plánování.

S návrhem námořní signalizace, jejíž fungování je založeno na principech obnovitelných zdrojů energie, získal již Gürsu prestižní ocenění Design Turkey Award.

Samo-udržitelnost výstražného systému je jednou z hlavních výhod bójí Triton. Poskytují jasné osvětlení, umožňující orientaci, a přitom nevyžadují žádnou zvláštní údržbu či doplňování a výměnu baterií. Je možné je využít i na „klidnějších“ vodách jezer a říčních kanálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *