Osvětlit rušnou komunikaci „ledkami“? Žádný problém

Před rokem byla v Praze na Smíchově spuštěna ve světové premiéře instalace systému CityTouch v kombinaci s LED svítidly Philips SpeedStar. Nové technologie v dopravě neznamenají jen stále sofistikovanější , vývoj je znát i na .

LED žárovka Cree, foto: Cree
LED žárovka Cree, foto: Cree

Projekt je jasným důkazem, že LED svítidla jsou již dnes dostatečně výkonná, aby osvětlovala silniční tahy. Plzeňská ulice v Praze je totiž komunikací, kde kromě až 5 jízdních pruhů vedou také dva .

Zapnout – vypnout on-line

Instalace není výjimečná pouze LED svítidly. Další – a možná ještě výraznější – inovace spočívá v systému CityTouch. Ten umožňuje řídit osvětlení jednotlivých svítidel z jakéhokoliv počítače. Stačí mít připojení k internetu.

Lze zapínat a vypínat soustavu, nastavovat schémata stmívání i reagovat na případné poruchy. Již není nutné instalovat dedikovaný software na určitých počítačích jako v minulosti. Systém má podle Philipsu zabezpečení na úrovni internetového bankovnictví.

„Díky možnosti nastavování stmívacích diagramů se daří spořit cca 40 % spotřeby, kterou by LED svítidla měla bez tohoto systému,“ pochvaluje si Hynek Bartík, vedoucí segmentu venkovního osvětlení Philips a dodává, že již dnes existují plány na použití v dalších, již větších komerčních projektech. Do konce příštího roku by v ČR měly tyto systémy fungovat ve větším měřítku.

Hardwarová část, kterou služba CityTouch ovládá, je založena na komunikaci jednotlivých svítidel se zapínacími body přes napájecí vodič. Data ze svítidel jsou pak shromažďována v zapínacích bodech, odkud jsou přenášena pomocí GPRS na internet.

I na Tower Bridge

Na podobných projektech pracuje i konkurence. Například společnost GE a město Londýn společně vybavily jednu z dominant britské metropole, slavný Tower Bridge, LED osvělením. Díky němu se spotřeba elektřiny sníží téměř o polovinu, o 45 %. V ČR GE Lighting osvětluje už několik let Národní muzeum v Praze.

Společnost Siteco, dceřinná společnost OSRAM, instalovala na parkovištích u řetězců McDonald´s v Německu přes stovku reflektorů s LED diodami. Jedná se o ekonomické i ekologické řešení, tento druh navíc nepřitahuje tolik hmyz, a tak není nutné tak častě čištění a údržba.

Další z renomovaných výrobců je ZUMTOBEL, který například v loňském roce osvětlil dva hypermarkety InterSPAR v Rakousku výhradně svítidly LED. Spotřeba elektřiny v těchto obchodech klesla o 42 %. Dalším marketem SPAR se 100% LED osvětlením by mohl po rekonstrukci být ten v pražských Štěrboholích. Podobně přemýšlí i další řetězce.

Osvícení spotřebitelé, kterými jsou většinou zahraniční firmy, si zkrátka umí spočítat návratnost a zvolí LED svítidla.

„Například u downlightů pro chodby a shopping mally se dnes návratnost investice do LED svítidel počítá v rozmezí 2-4 roky,“ říká Vladan Jesenský z České rady pro šetrné budovy (CZBGC).

„Ledky“ jsou všude

LED technologie se již úspěšně používají jako osvětlení v domácnostech nebo u automobilů. Jejich hlavní výhoda je nízká spotřeba elektrického proudu, negativem je vyšší pořizovací cena.

Oblíbené jsou zejména v místnostech, kde se svítí často a nebo dlouho. Zatímco 40wattová žárovka v ceně 20 Kč podle výrobce vydrží 1 000 hodin, její ekvivalent, pětiwattová LED žárovka vydrží 30 000 hodin, stojí ale 500 Kč.

Úspory je nutné hledat zejména ve spotřebě energie: zatímco klasická žárovka si za hodinu svícení vezme asi 54 haléřů, u „ledky“ je to haléřů jen sedm. Při svícení v průměru pět hodin denně to je za rok 986 Kč versus 123 Kč. Brzy se tak vrátí vyšší pořizovací cena.

Jesenský říká, že LED technologie jsou díky obrovským investicím výrobců na rychlém vzestupu. Jako výhody osvětlení těmito zdroji vidí úsporu elektrické energie, životnost zdrojů snižující náklady na údržbu, možnost častého spínání a také stmívání, ale v neposlední řadě i kvalitu světla.

Výrobci špičkových LED svítidel musí správně zvolit optickou soustavu a dostatečné chlazení, stejně jako kvalitu použitých LED čipů. To vše prý činí „ledky“ stále podstatně dražší než klasické osvětlení. „Je otázkou několika let, kdy vývoj a hromadná výroba tuto technologii zlevní natolik, že se stane skutečně standardem,“ odhaduje Jesenský.

LED svítidla podle Jesenského dokáží poskytnout kvalitnější světlo než moderní zářivky, nebo výbojky, při nižším příkonu a podstatně delší životnosti. Bohužel značně vyšší cena české spotřebitele zaskočí.

Matej Mutiš, trade marketing manažer Philips Consumer Lighting pro centrální Evropu potvrzuje, že poptávka po LED světelných zdrojích každým rokem stoupá.

Trh se ale musí potýkat s faktem, že zákazníci, kteří si jako svůj první LED světelný zdroj pořídili levný výrobek z Číny, byli často „zklamáni ze slabého výkonu, modrého nádechu světla a rozčarováni z nevyhovujících technických vlastností“.

Zatímco někteří zákazníci se po této zkušenosti od LED zdrojů odvrací, jiní se zaměřují na kvalitní výrobky předních výrobců, kteří jsou schopni garantovat nejvyšší možnou kvalitu.

Zsófia Tulipánt, ředitelka marketingu společnosti GE pro východní Evropu, říká, že chování zákazníků v ČR je podobné jako v jiných zemích ve východní Evropě. Vzhledem k tomu, že EU nařizuje stažení klasických žárovek z pultů, hledají řešení v jiných zdrojích.

Roste tak zájem a poptávka po LED žárovkách. Tyto zdroje mohou spořit až 80 % energie a navíc mají podle Tulipánt „neuvěřitelně dlouhou životnost“.

Všude (kromě sauny)

LED svítidla se podle Jesenského hodí do veškerých residenčních i komerčních staveb. Jediným omezením je snad jen dostatečné chlazení LED čipu. Proto není vhodné těmito svítidly vybavit sauny, průmyslové výroby typu sklárny, tavby kovů a další prostory, kde je vysoká teplota a není možné čipy dostatečně chladit nebo tepelně izolovat.

Jesenský také varoval, že v poslední době se na trhu objevují i laciné náhrady klasických světelných zdrojů na LED zdroje od asijských výrobců. Zatímco u náhrad běžných žárovek se může spotřebitel setkat „pouze“ se špatnou kvalitou a množstvím vyzářeného světla a jeho barevným podáním, u náhrad zářivkových trubic ale může dojít i k nebezpečným situacím.

LED trubice určené k náhradě těch zářivkových totiž většinou nelze instalovat bez zásahu do elektrického zapojení svítidla. Po něm je napětí 230V připojeno přímo na kolíky trubice a tedy nechráněno. Zranění elektrickým proudem je pak nasnadě.

2 komentáře: „Osvětlit rušnou komunikaci „ledkami“? Žádný problém

  • 1. 3. 2012 (11.07)
    Trvalý odkaz

    To: anonymní

    Viděl jsem svítit české LED osvětlení v Horšovském Týně a s ostatními LED náhražkami (i od renomovaných světových značek)se to nedá srovnat. Jsou lepší ! Nevyzařují světlo v kuželu, ale rozprostírají světlo ve velkém zorném úhlu, takže osvítí větší plochu. Je to zajímavé, bílé světlo…
    Zajímalo by mne seriózní srovnání těchto lamp s výše zmiňovanými světly (poměry cena – výkon – spolehlivost).
    Možná námět na další článek :-)))
    L

    Reagovat
  • 1. 3. 2012 (10.02)
    Trvalý odkaz

    Zajímavé je, že se ve článku (má-li být objektivní), vůbec nezmiňujete o českých „revolučních lampách“ http://www.lamberga.cz, které s přehledem strčí do kapsy všechny ty výše zmiňované výrobky. Český výrobek, český patent, český design, česká kvalita. Není škoda podporovat zahraniční firmy, ekonomiky a zastaralé technologie, když konečně umíme něco lépe a kvalitněji ?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *