Austrálie by mohla veškerou energii získávat z moře

Podle Světové energetické rady je jižní pobřeží jednou z nejvhodnějších oblastí pro rozvoj elektráren získávajících . Z tohoto zdroje by údajně mohla být pokryta dokonce kompletní spotřeba celého kontinentu.  
energie vln - elektrárna mořské vlny Oyster 2 Aquamarine Power

Současná roční spotřeba elektřiny v Austrálii činí 130 000 GWh. Podle vědců z australského národního institutu CSIRO pro výzkum podmořského bohatství by stačilo k pokrytí tohoto objemu využít pouze 10% ze všech vhodných míst pro vybudování pobřežních vlnových elektráren.

Austrálie se v minulosti zavázala snížit své emise do roku 2050 na 60 % úrovně z roku 2000. Prozatím neexistuje studie finanční efektivnosti. Náklady by bezesporu byly obrovské. Stejně tak by ale byly významné přínosy pro . Zároveň by se muselo při instalaci šelfových podmořských elektráren myslet na ochranu tamní fauny a flóry.

Např. společnost Aquamarine Power nedávno představila elektrárnu Oyster 2 (viz. obrázek a video). Jde o podmořskou instalaci dlouhou 26 metrů. Umístí se zhruba půl kilometru od pobřeží na mořské dno. Pracuje na jednoduchém principu hydraulických pístů. První prototyp v podobě Oyster 1 byl úspěšně otestován už v létě 2009.

Významnou pozici v oblasti výzkumu využití mořské energie má dnes . Právě tam mají také být nainstalovány první tři kusy Oyster 2, a to už v létě roku 2011.

inhabitat, ScienceDaily
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.