Slunce pokryje 12% spotřeby Evropy do roku 2020

Ve Španělsku před pár dny skončilo setkání zástupců společností zaměřených na využití sluneční energie – Evropská konference o fotovoltaice a solární energii. Byli zde všichni hlavní světoví hráči – SunPower, Suntech Power, First Solar i Trina Solar, a samozřejmě také řada menších evropských i amerických společností (které čmuchají v Evropě velkou příležitost).
Sluneční solární panely
Ačkoliv se většina zástupců společností shodla, že v příštím roce budou ceny fotovoltaiky a solárních panelů klesat, nikdo nedokázal samozřemě přesně říci o kolik – odhady se různí od 5% do 20%. Co naopak klesalo už během setkání byly ceny akcií společností zaměřených na solární energii, ale to nebylo nic výjimečného – klesaly celé světové burzy. Analytici navíc předpovídají, že měnící se priority světových vlád, potenciální přebytek křemíku a hype kolem nových výnosných trhů by mohl v roce 2009 řádně pročistit trh s fotovoltaikou. „V roce 2009 by se společnosti v solárním sektoru mohly začít dělit na dlouhodobé vítěze a ‚já-taky‘ společnosti,“ napsal například analytik společnosti Lazard Capital Markets. Zazněla také upozornění, že zdaleka ne všechny země, o kterých marketingové týmy tvrdí, že jsou budoucími zlatými doly (jako například Itálie nebo Česká republika), se dostanou tam, kam předpovídají. Například podle některých odhadů má mít ČR v roce 2009 i 300 MW až 500 MW solární energie, přitom v roce 2007 neměla ani 1 MW a neexistují projekty, které by mohly zvednout tuto hodnotu byť i na 300 MW v roce 2009. Ani v Itálii není apetit po obnovitelných zdrojích energie, konkrétně solární energii, tak dravý. I přes to všechno se ale členové Evropské asociace fotovoltaického průmyslu shodli, že do roku 2020 by Evropa mohla pokrývat svou spotřebu elektřiny sluneční energií až z 12%, což vůbec nezní špatně.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Slunce pokryje 12% spotřeby Evropy do roku 2020

 • 9. 9. 2009 (8.37)
  Trvalý odkaz

  Podle ERÚ bylo k 1.9.2009 v ČR v provozu 2583 slunečních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 102,71 MWe

  Reagovat
 • 31. 8. 2009 (13.44)
  Trvalý odkaz

  A nahodou nenaznacili, kterí budou ti co zbydou? Jako akcionar hodlam drzet First Solar, ReneSola, Trina Solar a mozna jeste Solar GT :) Nekdo nejaky tip?

  Reagovat
 • 19. 11. 2008 (0.11)
  Trvalý odkaz

  Do konce roku 2007 bylo podle České agentury pro obnovitelné zdroje (CZREA) v ČR instalováno 5,3 MW (ne 1MW) i když jde pořá do malá čísla… Reálné, možná i nadnesené je 50 MW inst. výkonu solární energie.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *