Baterie založené na tekutých kovech – nové řešení ukládání energie

Na celém světě se vyvíjejí nejrůznější systémy pro ukládaní elektrické energie. Od gravitačních úložišť až po nejrůznější typy . S novým systémem se rovněž pokouší prorazit firma Liquid Metal Battery, která vyvíjí baterii založenou na tekutých kovech. Společnost očekává, že během 3 – 5 let bude mít k dispozici funkční prototyp baterie použitelný v domovních aplikacích.  
“baterie
Obrázek: Martin LaMonica/CNET

Jak si vlastně můžeme baterii založenou na tekutých kovech představit? Jde o zařízení ve kterém jsou všechny aktivní součásti (katoda, anoda, ) udržovány v kapalné formě za vysokých teplot.

jsou vytvořeny z tekutých kovů a jako elektrolyt je použita roztavená sůl. Pro udržování kovů v kapalném skupenství jsou samozřejmě zapotřebí vysoké teploty, a to kolem 400 – 700 stupňů celsia.

Jak efektivně dosáhnout a udržet vysoké teploty v baterii představuje největší technickou výzvu ve vývojí baterií založených na tekutých kovech.

Zdá se, že řešením je samotná elektrická energie, která se do baterie ukládá. Elektřina poskytuje dostatek energie pro ohřev aktivních částí. Bude však třeba ještě zapracovat na tvaru a samotné konstrukci baterie.

baterie založená na tekutých kovech
Obrázek: Martin LaMonica/CNET

Tekuté baterie mají řadu výhod. Elektrody jsou mnohem více odolné proti opotřebení a zároveň umožňují průtok velkého proudu , což je důležité pro okamžité ukládaní velkého množství energie. Výhodou je také nízka cena použitých materiálů.

Díky tekuté konstrukci je rovněž baterii předpovídaná dlouhá životnost. Odhaduje se, že systém zůstane bez problému funkční několik desítek let!

Společnost nyní pracuje na prototypu, který je schopen uložit kolem 1 kWh elektrické energie. Zařízení se skládá z několika vrstev o velikosti papírové krabice na pizzu (obrázek č.2). Každá vrstva má schopnost uskladnit až 200 Wh elektrické energie.

Konečným cílem je vytvořit baterii o velikosti ledničky vhodnou pro instalaci do . Náklady na vybudování úložiště pro 1 kWh elektřiny by se poté měla pohybovat kolem 2000 Kč.

Perlička na závěr. Popsaná technologie zaujala i . Ten již v minulém roce finančně podpořil pět firem vyvíjející nové typy baterií. Společnost Liquid Metal Battery si vybral jako další, kterou chce finančně podpořit.

Jeden myslel na “Baterie založené na tekutých kovech – nové řešení ukládání energie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *