Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu

pro celou planetu by mohla pocházet z do roku 2030. Výzkumníci Mark Delucchi a Mark Jacobson z Kalifornské univerzity/Stanfordu to zveřejnili ve své nové studii.  
energetika spotřeba energie ve světě

přestávají být postupně i v očích ekonomů zajímavým zdrojem. Stále vyšší náklady na , ceny budování nových moderních a nechuť běžných lidí mít ve svém okolí nové tepelné elektrárny dělají z obnovitelných zdrojů energie čím dál tím zajímavější alternativu.

Dnes fosilní zdroje poskytují světu prakticky přes 80% elektrické energie. Delucchi a Jacobson ve svých propočtech fosilní paliva zcela vynechali. Zaměřili se pouze na solární, větrné, geotermální a mořské zdroje.

Kupodivu vynechali (ty dnes zásobují planetu ze 6%) a biomasu (dnes nejčastěji využívaný obnovitelný zdroj energie – dřevo – s obrovský potenciálem do budoucna, zejména např. v oblasti ).

Spotřeba elektrické energie v celém světě v roce 2007 činila 17,93 bilionu kWh (=17,93 mld. MWh). V roce 2030 bude bezpochyby ještě o něco vyšší. Vědci tedy museli získat stejný objem energie ze , , a mořských elektráren.

Podle nich dnes neexistují ekonomické ani technologické překážky, jako spíše politické a sociální. Poprvé se problémem začali zabývat v roce 2009, ještě před začátkem Klimatické konference v Kodani.

energetika světová spotřeba energie

O dva roky později už mají k dispozici výsledky. Podle zmíněné studie by bylo nutné vybudovat 3,8 mil. o výkonu 5 MW, 49 000 o výkonu 300 MW, 40 000 stejného výkonu, 1,7 mld. střešních solárních elektráren o výkonu 3 kW, 5350 geotermálních elektráren o výkonu 100 MW, 270 nových o výkonu 1300 MW, 720 000 elektráren získávajících energii z mořských vln o výkonu 0,75 MW a nakonec 490 000 přílivových elektráren o výkonu 1 MW.

Ačkoliv dnes jsme ve světě svědky boomu stavby větrných elektráren, zatím zdaleka nejde o miliony – spíš deseti- až statisíce. Stejně tak solární elektrárny jsou teprve na samém začátku.

Na druhou stranu, jak ukázal případ posledních několika let, může se mnoho věcí velmi rychle změnit. Podpora solárních elektráren zde spustila doslova boom.

Také sousední má zejména se střešními solárními elektrárnami vynikající zkušenosti. Jen v minulém roce tam přibylo 7 GW nových fotovoltaických zdrojů.

Přesto, 1,7 mld. jednotlivých slunečních elektráren na střechách je obrovské číslo. Stejně tak geotermální a mořské elektrárny, jejichž intenzivní vývoj a testování teprve probíhá.

Velmi zajímavé by bylo připočítat do mixu obnovitelných zdrojů energie také jaderné elektrárny. Ty po celém světě a zejména v rostou jako „houby po dešti“. Jedinou nevýhodou je zpracování vyhořelého paliva, ale i tento problém už je dnes možné řešit (tzv. reaktory 4. generace).

Vědecká studie zároveň zdůrazňuje, že v budoucnosti bude stejně důležité jako samotné zdroje také jejich chytré propojení v jedné obrovské síti. Tím vědci narážejí na tzv. neboli .

Jejich testování a praktické nasazování už intenzivně probíhá na celém světě. V České republice jej začne testovat v regionu v nejbližších měsících.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu

 • 9. 12. 2012 (14.01)
  Trvalý odkaz

  Mohl by prosím Vás někdo poskytnout zdroj na tu studii?

  Reagovat
 • 6. 12. 2011 (21.14)
  Trvalý odkaz

  re: Jan Horčík. Víte pane Horčíku, ono je to tak, že někdo začne přemýšlet (nebo už nejspíš dávno začal), jak by se na tom dalo vytřískat. A všechno se to pokazí. Uvidíte, že si někdo vymyslí daň ze slunce, vody a větru, nebo podobnou bejkárnu. Bohužel, lidská mysl a ego to je ta nejdestruktivnější síla na této planetě. Klid, mír a sociální jistoty. To je moc hezká perspektiva, za to stojí žít a bojovat s nevědomostí, arogancí, sobectvím a egoismem. Začal jsem u sebe. Je to hodně práce.

  Reagovat
 • 3. 6. 2011 (18.54)
  Trvalý odkaz

  jestli se toho dožijem v roce 2300 budeme chodit jenom po odpadcích

  Reagovat
 • 24. 3. 2011 (9.01)
  Trvalý odkaz

  Už by to na tom chtělo ale začít makat.
  Jenže Kocourek nam to předvede se svým energetickým plánem CR. Tak nějak věřím že to bude pěkná masáž v duchu korporací a sice na konci MOŽNA bude cista energie ale v rukách skupin a ze slunce komodita

  Reagovat
 • 28. 2. 2011 (20.33)
  Trvalý odkaz

  Po roku 2030 by už sme konečne mohli ťahať na free energy :) Ikeď, možné to je už dnes, dokonca Nicola Tesla už pred približne 100 rokmi vyrobil zariadenie na voľnú energiu, ktoré dokázalo poháňať auto. Žiaľ volná energia nevynáša toľko peňazí ako ropa, či iné produkty, preto mocný ľudia nemajú o také veci záujem z čoho by nemaly žiaden zisk…

  Reagovat
  • 12. 11. 2015 (21.42)
   Trvalý odkaz

   Ale žádná free energy neexistuje, to jsou žvásty.

   Reagovat
 • 24. 1. 2011 (7.45)
  Trvalý odkaz

  Jen aby se to nevyplnilo. „Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu

  A co bude po roce 2030? :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *