Ve Vídni postaví mrakodrap ze dřeva

Největší výšková stavba ze dřeva se vůbec nebude stavět v nějaké daleké a exotické zemi. Mrakodrap o výšce 84 metrů totiž vyroste na vídeňském Seestadt Aspern.

„První dřevěný mrakodrap ve Vídni by mohl nastartovat boom levného a ekologického stavitelství.“ Zdroj: Rüdiger Lainer and Partner
„První dřevěný mrakodrap ve Vídni by mohl nastartovat boom levného a ekologického stavitelství.“ Zdroj: Rüdiger Lainer and Partner

I když není Vídeň právě městem výškových budov, je zahájení stavby čtyřiadvacet pater vysoké budovy jen otázkou okamžiku. Konvenční architektura s využitím nekonvenčních materiálů vyvolává velký zájem ve světě, už proto že projekt nazvaný „HoHo“ vyniká nad jiné nízkými procesními emisemi.

Beton využívaný ve stavebnictví je odpovědný za 6 % ročně produkovaných globálních emisí, a vzhledem k nárůstu počtu staveb má tento trend vzrůstající tendenci. Je to problém, který se nezmenšuje.

Na druhé straně, dřevo představuje uhlíkově neutrální materiál, který je ekologičtější, obnovitelný a dostupnější. Jeho využití při stavbě patrových budov ale vzbuzuje obavy, byť by se mělo jednat o dřevo upravované, kompozitní či překližku.

„Dřevo, které se stavebně využívalo před dvěma stovkami let, stále ještě slouží svému účelu, a tak není důvod s ním nepracovat i nyní,“ říká Caroline Palfy z architektonického studia Rüdiger Lainer and Partner, která se na HoHo projektu podílela. „Ve své podstatě je to ideální stavební materiál.“

Čtyřiaosmdesát metrů vysoká budova zakomponuje do svých čtyřiadvaceti pater čtyřhvězdičkový hotel, apartmánové bydlení, restaurace, wellnes centrum a kanceláře. Náklady na stavbu se blíží 60 milionům eur, což je ve srovnání s podobnými projekty spíše průměrná cena.

HoHo ale bude vynikat zejména na úrovni ekologického stavitelství. Stavební emise budou až o 76 % nižší, než při užití konvenčního materiálu (ocele či betonu). Tato emisní úspora má nabývat až 2800 tun oxidu uhličitého.

„Je to jako byste jezdili, respektive nejezdili každé ráno autem třicet kilometrů po dobu 1300 let,“ říká Palfy. Samotná stavba dělá zatím největší starosti místnímu odboru požární bezpečnosti.

„Podle určitých kritérií je užití stavební překližky z požárního hlediska bezpečnější, než třeba zapracování ocelové konstrukce, ale v Evropě s tím dosud nemáme osobní zkušenosti,“ říká Christian Wegner, tiskový mluvčí vídeňského odboru požární bezpečnosti.

„Musíme proto postupovat skutečně obezřetně. Skutečně jsme ještě nic takového neřešili.“ Realizace dřevěného mrakodrapu může nastartovat v Evropě skutečný boom levného ekologického stavitelství, ale stejně tak může nečekaný požár v HoHo pohřbít celou myšlenku na dlouhá léta. Veřejnost je prozatím uklidněna tím, že budova bude disponovat velmi pokročilým proti-požárním systémem.

5 komentářů: „Ve Vídni postaví mrakodrap ze dřeva

 • 9. 4. 2015 (15.13)
  Trvalý odkaz

  Noční můra hasičů. Jak to jednou vzplane, tak už to nikdo neuhasí .

  Reagovat
 • 5. 3. 2015 (20.35)
  Trvalý odkaz

  Trochu se divím, že s takovým nápadem nepřišli v zemi mrakotrapů a popndeklových domků – USA. Rozhodně je to zajímavý napád, ovšem je otázkou, jak by to dopadlo, kdyby se tak rozhodlo stavět více společností, jak to bude s požární bezpečností.
  Les se přece jenom snáze obnoví, než vytěžený vápený lom. Na druhou stranu je pravda že bez těžby nerosů bychom asi nevěděli tolik o historii planety.

  Reagovat
 • 5. 3. 2015 (18.57)
  Trvalý odkaz

  A započítali do tej úspory aj to že zoťali tie stromy? Keby sa z toho stal boom tak buď v Európe skončia lesy, alebo budeme vysoko ekologicky dovážať drevo z druhej strany Zeme.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *