Jak vybrat a zapojit varnou desku?

Varná deska je základem kuchyně a spotřebičem, u kterého budete při vaření trávit nejvíce času.

O to více je její správný výběr důležitý. Na všechny dostupné typy varných desek a jejich přednosti se můžete podívat v tomto článku.

1. Výběr typu varné desky

Vybírat můžete ze tří základních typů varných desek – indukční, plynové a sklokeramické. Všechny typy mají svá specifika, klady a zápory, které je třeba při výběru zohlednit.

Plynová varná deska

Největší výhodou plynové varné desky je její úsporný provoz ve srovnání s elektrickým typem. Při vaření také velmi rychle dosáhnete požadované teploty a nemusíte čekat na rozehřátí topných spirál.

Veškeré moderní plynové varné desky jsou navíc vybaveny tepelnou pojistkou, která zabrání případnému úniku plynu, stejně jako integrovaným zapalováním, takže už nikdy nebudete muset hledat sirky. Nevýhodou může být složitější čištění s nutností rozebrání roštů.

+ snadná regulace tepla
+ okamžité vaření
+ nižší cena plynu oproti elektřině
– nutnost přívodu plynu do kuchyně

Tip: Pokud máte v kuchyni zavedený plyn i elektřinu, vítanou variantou pro vás mohou být kombinované indukční varné desky od výrobce Gorenje.

Sklokeramická varná deska

Sklokeramické varné desky patří v českých domácnostech mezi nejrozšířenější a není tomu náhodou. Vynikají nízkou spotřebou energie, jednoduchou obsluhou a snadným čištěním díky hladkému povrchu. Nevýhodou je dlouhodobé zbytkové teplo na varných zónách a také náchylnost sklokeramické desky k poškození.

+ ohřívání přímo dna hrnce
+ lehké čištění
+ rychlé dosažení teploty
+ velký výběr různých typů
– sklokeramická deska je náchylná k poškrábání

Tip: Sklokeramickou varnou desku utírejte pouze jemnou utěrkou, nepoužívejte tvrdé houbičky a rozhodně ne drátěnky. Ani tekuté písky nejsou pro její čištění vhodné.

Indukční varná deska

Indukce je moderním systémem ohřevu, při kterém dochází pouze k zahřívání samotného nádobí a nedochází tak k žádnému úniku tepla navíc. Po odejmutí nádoby z plotny se navíc deska automaticky vypne, což s sebou nese nejvyšší stupeň bezpečnosti a nízkou spotřebu energie.

Nevýhodou může být nutnost pořízení speciálního nádobí, ale dnes už indukčním deskám vyhovuje stejně i většina nabízeného nádobí.

+ vysoká bezpečnost
+ ohřívá přímo dno hrnce
+ nutnost indukčního nádobí (nefunguje na sklo, porcelán, některé nerez nádobí)
– vyšší pořizovací cena

2. Velikost a varné zóny

Varné desky jsou obvykle široké 60 cm, na trhu však najdeme i desky v šířce 30, 45 či 90 cm. Velikost vždy vybírejte podle vašich potřeb, totéž platí o počtu varných zón. Běžné jsou čtyři, větší rodina užije třeba i šest.

Sklokeramická varná deska
Sklokeramická varná deska

3. A co funkce?

Moderní varná deska dnes již není pouhou plochou na vaření, ale nabízí i množství praktických funkcí. Některé zvyšují její bezpečnost, jiné vám ušetří čas při práci v kuchyni.

  • High-Light systém umožní velmi rychlé rozehřátí varné zóny sklokeramické desky pro případ, že potřebujete začít okamžitě s vařením.
  • Duozóny na varné desce působí tak, že v případě vložení menšího hrnce na větší varnou plochu dochází k rozpálení pouze menší středové části, aby nedocházelo ke zbytečným únikům tepla a zbytečné spotřebě energie.
  • Infračervený senzor sleduje teplotu a přizpůsobuje výkon tak, aby bylo dosaženo požadovaných výsledků
  • Programování ohřevu využijete v případech, že potřebujete vařit delší dobu, ale nechcete na varnou desku stále dohlížet. Tato užitečná funkce dokáže načasovat zapnutí, ale i vypnutí varné spirály.
  • Výsuvné senzory dokáží pohlídat vyvření z hrnců a zmírnit výkon v případě, že dojde k vylití na plochu varné desky.

4. Jak zapojit varnou desku?

Ať už vyberete jakkoliv, vždy byste měli dát velký pozor na správné zapojení.

  • U plynového spotřebiče musí instalaci provádět odborník s licencí a musí mít příslušnou revizi. Zapojení odborníkem je také podmínkou uznání záruky, takže v tomto případě instalace svépomocí nepřichází v úvahu.
  • U elektrických varných desek je situace složitá v rámci zapojení 230/400 V. Na obě soustavy jde sporák zapojit, ale záleží na hodnotě proudového jističe, který máte na rozvodné desce, a průřezu kabelu vedení. Především indukční varné desky potřebují mít také víc místa pod sebou, aby se mohly chladit. Spodní část indukčních desek je totiž osazená větráky, které potřebují nasávat a vyfukovat někam vzduch.

Vždy se pečlivě podívejte na postup instalace přiložený v balení a pokud si nejste stoprocentně jisti, nechte varnou desku s ohledem na bezpečnost zapojit odborníkem.

Sdílet: