Má váš soused solární elektrárnu? Brzy si ji pořídíte i vy

Naše rozhodnutí zda si pořídit střešní solární elektrárnu ovlivňuje celá řada nenáhodných faktorů. Prodejci by si jistě vsadili na to, že zásadní pro zákazníka bude cena nebo výše předpokládaných úspor, dodavatelé by asi tipovali cenu kompletní instalace.

„Dobré reference od souseda vydají za hodiny neplodné konverzace s prodejním agentem.“ Zdroj: SolarLove.org
„Dobré reference od souseda vydají za hodiny neplodné konverzace s prodejním agentem.“ Zdroj: SolarLove.org

Jenže jak dokládá rozsáhlý anketní výzkum univerzit ve Vermontu, Connecticutu a Yale, je celá věc mnohem prostší. Zásadní pro naše rozhodnutí je fakt, jestli si už takovou domácí elektrárnu pořídil náš soused.

„Zjistili jsme, že ve státě Connecticut mají střešní solární instalace z geografického hlediska nenáhodné uspořádání,“popisuje Kenneth Gilingham. „Napříč jednotlivými čtvrtěmi je možné sledovat koncentrické soustředění solárních či fotovoltaických panelů, nebo naopak jejich nepřítomnost.“

Pokud bychom řešili výskyt solární elektrárny jako statistický jev, můžeme přijít k zajímavému zjištění. Tam, kde se objeví střešní solární elektrárna, existuje 44% šance, že se do šesti měsíců objeví v půlkilometrovém perimetru další. Ročně se tak v amerických městech střední velikosti objeví v průměru 26,4 nových střešních solárních instalací. Co za tím stojí?

Podle průzkumu jsou tím řídícím prvkem sociální vazby se sousedy, který ovlivňuje naše volby. Příklady prostě táhnou. A pokud si náš soused za plotem pochvaluje, kolik ušetřil a jak vynikající je celý systém, začneme o jeho vlastním pořízení uvažovat v úplně jiném světle.

Anketní průzkum prozradil, že vůči obchodním reprezentantům firem, obcházející ulice dům od domu a nabízejícím solární řešení, máme značnou nedůvěru. Stejně reagujeme i na reklamní telefonáty. Pokud ale máme možnost prohlédnout si hotové dílo na sousedově střeše, dostaneme se k bezprostředním informacím a osobnímu hodnocení, zaujímáme rázem aktivnější postoj.

Výzkum univerzit se nesoustředil jen na obnovitelné zdroje energie, ale na celkové pojetí domácí ekologie. I na této úrovni se přenáší sousedský model do našeho počínání. Pokud soused přepečlivě třídí odpadky, pravděpodobně tak budeme konat i my.

Se stejnou pečlivostí budeme pravděpodobně sekat a zavlažovat trávník, nebo jezdit méně autem. Pokud jde o solární elektrárny, cena už tedy není hlavním rozhodujícím faktorem pro pořízení.

Sdílet: