Solární energetika si razí cestu na výsluní

nemá v zrovna na růžích ustláno. Možná je to tím, že vláda Spojených států místo koncepční podpory dotuje miliardovými investicemi největší uhelné a ropné společnosti. Existují přitom americké firmy, které by při troše finanční vůle mohly udělat ze solární energie přímého konkurenta klasickým .  

“solární

Obrázek: Solgen energy

Jako příklad můžeme uvést kalifornskou firmu . Připomeňme, že společnost HyperSolar vyvíjí systém, který umožní zvýšit výkon jednotlivých o stovky procent.

Vtip je v tom, že se světlo soustřeďuje z plochy solárního panelu jen na jednotlivé články. Nedojde tedy sice k nárůstu výkonu samotného panelu, ale při stejném výkonu bude zapotřebí menší množství drahých solárních článků. Výsledkem tedy bude výrazně nižší cena.

systém koncentrace světla
Obrázek: HyperSolar

Dle posledních zpráv se firmě HyperSolar podařilo sestrojit první model, který zvyšuje výkon jednotlivých článků o 300 %. Po úspěšném otestování by měl následovat finální produkt, který dokáže zvednout výkon článků o 400 %.

se špičkovým výkonem 2,5 kW a s roční produkcí 2500 kWh elektrické energie nyní stojí zhruba 200 000 Kč. Dle vize společnosti HyperSolar by mohla stát o polovinu méně.

Pokles ceny by tak mohl uvolnit finanční prostředky například na pořízení výkonných , které by dodávaly elektrický proud v době, kdy slunce nesvítí.

Navíc pokud se naplní předpovědi vědců, mohly by být za pár let dostupné solární články až s 30 – 40 % účinností. Počet potřebných článků a cena solárního panelu by tak mohla dále klesnout.

Vraťme se však do USA. Překonat politickou lobby mnohamiliardových uhelných a ropných společností nebude vůbec snadné. A už vůbec ne pro začínající „solární“ firmy.

Je proto zapotřebí iniciativních politiků, aby podpořili nadějné technologie rozvíjející solární energetiku. Takové jako je například řešení od společnosti HyperSolar.

Sdílet: