Solární energetika si razí cestu na výsluní

nemá v zrovna na růžích ustláno. Možná je to tím, že vláda Spojených států místo koncepční podpory dotuje miliardovými investicemi největší uhelné a ropné společnosti. Existují přitom americké firmy, které by při troše finanční vůle mohly udělat ze solární energie přímého konkurenta klasickým .  

“solární

Obrázek: Solgen energy

Jako příklad můžeme uvést kalifornskou firmu . Připomeňme, že společnost HyperSolar vyvíjí systém, který umožní zvýšit výkon jednotlivých o stovky procent.

Vtip je v tom, že se světlo soustřeďuje z plochy solárního panelu jen na jednotlivé články. Nedojde tedy sice k nárůstu výkonu samotného panelu, ale při stejném výkonu bude zapotřebí menší množství drahých solárních článků. Výsledkem tedy bude výrazně nižší cena.

systém koncentrace světla
Obrázek: HyperSolar

Dle posledních zpráv se firmě HyperSolar podařilo sestrojit první model, který zvyšuje výkon jednotlivých článků o 300 %. Po úspěšném otestování by měl následovat finální produkt, který dokáže zvednout výkon článků o 400 %.

se špičkovým výkonem 2,5 kW a s roční produkcí 2500 kWh elektrické energie nyní stojí zhruba 200 000 Kč. Dle vize společnosti HyperSolar by mohla stát o polovinu méně.

Pokles ceny by tak mohl uvolnit finanční prostředky například na pořízení výkonných , které by dodávaly elektrický proud v době, kdy slunce nesvítí.

Navíc pokud se naplní předpovědi vědců, mohly by být za pár let dostupné solární články až s 30 – 40 % účinností. Počet potřebných článků a cena solárního panelu by tak mohla dále klesnout.

Vraťme se však do USA. Překonat politickou lobby mnohamiliardových uhelných a ropných společností nebude vůbec snadné. A už vůbec ne pro začínající „solární“ firmy.

Je proto zapotřebí iniciativních politiků, aby podpořili nadějné technologie rozvíjející solární energetiku. Takové jako je například řešení od společnosti HyperSolar.

4 komentáře: „Solární energetika si razí cestu na výsluní

 • 20. 2. 2017 (11.17)
  Trvalý odkaz

  Before you start planning an essay, you must have a quick think about how you want to do it,and how can you write on the specified subject you take.We should must ensure that what resources will you need.The internet, or library books? Otherwise you may have waste a huge amount of time trying to find versions of articles on the internet. I think its better to use custom essay writing services to complete your essays works easily.They were providing better and effective details for you to make your essay perfect.

  Reagovat
 • 6. 6. 2011 (8.33)
  Trvalý odkaz

  @Jan Grohmann
  ano, hlavně se pak večer podíváme na Tv třeba při svíčkách i bez elektřiny, že? :)

  Reagovat
 • 24. 5. 2011 (17.18)
  Trvalý odkaz

  Jde o to najít rovnováhu. Uhlí a plyn budou v budoucnu nepostradatelné, ale solární energetika může být vhodným doplňkem. Např. si troufnu tvrdit, že jednou by mohly být rodinné domy díky solární energii energeticky naprosto samostatné. Tedy aspoň co se týče elektrické energie.

  Reagovat
 • 21. 5. 2011 (7.24)
  Trvalý odkaz

  Ani se USA nedivím. V Evropě se tzv. solární energetika dotuje biliónovými podporami a stejně to z tzv. solární energetiky přímého konkurenta klasických zdrojů neudělalo. Naopak, neschopnost tzv. oze, i přes tuto enormní podporu, pokrýt spotřebu elektrické energie, vyvolalo nutnost investovat do fosilních zdrojů el. energie (plynových a uhelných elektráren).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *