Solární energetika si razí cestu na výsluní
Solární energetika nemá v USA zrovna na růžích ustláno. Možná je to tím, že vláda Spojených států místo koncepční podpory obnovitelných zdrojů dotuje miliardovými investicemi největší uhelné a ropné společnosti. Existují přitom americké firmy, které by při troše finanční vůle mohly udělat ze solární energie přímého konkurenta klasickým fosilním palivům.
Obrázek: Solgen energy
Jako příklad můžeme uvést kalifornskou firmu HyperSolar. Připomeňme, že společnost HyperSolar vyvíjí systém, který umožní zvýšit výkon jednotlivých solárních článků o stovky procent.
Vtip je v tom, že se světlo soustřeďuje z plochy solárního panelu jen na jednotlivé články. Nedojde tedy sice k nárůstu výkonu samotného panelu, ale při stejném výkonu bude zapotřebí menší množství drahých solárních článků. Výsledkem tedy bude výrazně nižší cena.
Obrázek: HyperSolar
Dle posledních zpráv se firmě HyperSolar podařilo sestrojit první model, který zvyšuje výkon jednotlivých článků o 300 %. Po úspěšném otestování by měl následovat finální produkt, který dokáže zvednout výkon článků o 400 %.
Solární elektrárna se špičkovým výkonem 2,5 kW a s roční produkcí 2500 kWh elektrické energie nyní stojí zhruba 200 000 Kč. Dle vize společnosti HyperSolar by mohla stát o polovinu méně.
Pokles ceny by tak mohl uvolnit finanční prostředky například na pořízení výkonných akumulátorů, které by dodávaly elektrický proud v době, kdy slunce nesvítí.
Budoucnost je v solární energii, tvrdí Saxo Bank
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
Navíc pokud se naplní předpovědi vědců, mohly by být za pár let dostupné solární články až s 30 – 40 % účinností. Počet potřebných článků a cena solárního panelu by tak mohla dále klesnout.
Vraťme se však do USA. Překonat politickou lobby mnohamiliardových uhelných a ropných společností nebude vůbec snadné. A už vůbec ne pro začínající „solární“ firmy.
Je proto zapotřebí iniciativních politiků, aby podpořili nadějné technologie rozvíjející solární energetiku. Takové jako je například řešení od společnosti HyperSolar.