Zvýšení výkonu solárních článků o 400 %
„Solární články kam se podíváš.“ Vypadá to, že každý den přichází na svět nové a nové revoluční objevy na poli solární energie. Jednou to jsou průhledné solární články, jindy solární články „ve spreji“ a skoro vždy nějaká informace o průlomu ve vývoji cenově přijatelných solarních panelů. Ne jinak tomu bude i v tomto příspěvku, ve kterém si představíme firmu HyperSolar, jejíž nejnovější produkt dokáže zvýšit výkon solárních článků až o 400 %. Tedy přesněji zvýšit výkon, aby bylo možné snížit cenu solarního panelu.
Nejdražší součástí solárního panelu jsou solární články. Pokud by existovala možnost jak zmenšit jejich počet, došlo by také ke snížení ceny solárního panelu.
Na této myšlence je založen jmenovaný produkt. Společnost HyperSolar vyvinula jakýsi koncentrátor světla, který se umisťuje před vlastní solární články. Sluneční světlo procházející koncentrátorem se soustřeďuje do úzkého světelného kužele, načež se zvýšenou intenzitou dopadá na solární články. Zjednodušeně řešeno koncentrátor světla není nic jiného než velká lupa.
Díky tomu není nutné pokrývat solárními články celou plochu solárního panelu, ale pouze místa kde dopadá koncentrované světlo. Touto cestou je možné zmenšit počet solárních článků a tak i cenu solárního panelu.
Budoucnost je v solární energii, tvrdí Saxo Bank
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
Nositel Nobelovy ceny: přichází věk solární a větrné energie
Dle vyjádření společnosti by při použití jejich systému koncentrace světla došlo ke zvýšení výkonu jednotlivých solárních článků až o 400 %. Díky tomu by na jednotlivém solárním panelu mohl poklesnout počet solárních článků o 75 %.
Redukce nákladů na fotočlánky je sice uvedeným způsobem možná, ale samotná sekce fotokoncentrátorů není zrovna zadarmo. Také účinnost fotovoltaické transformace podle intenzity osvitu není vztah lineární, jak se naivně domnívají autoři onoho „nápadu“. Jsou nějaké odborné protiargumenty?
takovétosystémy jsou již dlouho v provozu, ale používají se speciální články se specielním chladicím systémem. Jako koncentrátor se používají Fresnelovy čočky, které se lisují ze skla. Můžete je vidět u mne na střeše, nebo v ENKI Třeboň, kde je vyvinuli.
Dejte se k nám http://www.elektromobily-os.cz
Účinnost solárních článků není závislá pouze na tom, jak velkou část světelného spektra dokážou zachytit, ale i na jiných faktorech. Jako je například odrazivost článků (odraz světla od článků) nebo efektivitu elektrické vodivosti materiálu.
Ale to už se pouštím na tenký led, takže na zbývající část otázky nejsem schopen fundovaně odpovědět.
Pokud Vás téma zajímá více, zkuste tyto odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell_efficiency
http://en.wikipedia.org/wiki/Multijunction_solar_cell
Chtěl bych se zeptat jaké části světelného spektra jsou pro dnešní solární články nevyužitelné. Ideální solární šlánek by měl vstřebat celé spektrum – od ultrafialového záření až po infračervené. Dá se tedy předpokládat, že solární článek s účinností 20 procent dokáže vstřebat 20 procent tohoto spektra při stoprocentní účinnosti převodu na elektřinu, nebo 40 procent spektra při 50 procentní účinnosti? Chápu to správně?
Myslim, ze vybrusit taku velku cocku bude 5-krat drahsie, ako je cena solarneho panelu.
pro bobek. Ano. Idea je taková, že výkon solárního panelu zůstane stejný, ale pomoci koncentrace světla se zvýši výkon jednotlivých solárních článků na panelu. Tak můžeme zmenšit jejich počet a solární panel se stane levnějším.
pro miro. Podle originálního článku by koncentrátor měl odfiltrovat nepoužitelné části slunečního spektra a tak zamezit přehřívaní článků.
pro Dejv. Výkon solárního článku závisí mimo jiné na intenzitě slunečního záření. Výkon můžeme zvýšit, pokud na solární článek přivedeme více světla, tedy např. pomoci koncentrátoru světla.
Výkon solárního panelu je také vztažen k velikosti aktivní plochy. Pokud je tedy intenzita slunečního záření na povrchu země 1000 W/m2 (ideální světelné podmínky), tak potřebujeme 1 m2 aktivní plochy solárního panelu, při účinnosti článků 20 %, abychom dostali těch vašich 200 W.
Pokud dáme před solární panel koncentrátor, který bude soustřeďovat světlo z plochy 2 m2 (2 x 1000 W/m2 ), tak výkon solárního panelu bude 2x větší (teoreticky).
Podla vsetkeho vykon panela ostane rovnaky, resp malicko vyssi, pri danom rozmere panela. Akurat cena by mala ist dolu, vzhladom na 75% redukciu poctu solarnych clankov.
Ale aj tak je otazkou ako to bude s ucinnostou pokial je pod marakom, a nekoncentruju sa slnecne luce bez rzptylu.
Ten Vas obrovsky koncentrator svetla bude koncentrovat okrem svetla aj teplo. Co zostane z Vasho solarneho panelu je pekne vidiet v jednom ceskom filme, kde maník spálil miniaturu knihy na vystave Uda Ješitu.
K Vasej otazke: Ak predpokladame, ze ucinnost koncentracie svetla je 100%, plocha svetla pred koncentraciou je A0 a po koncentracii je A1, potom vykon Vasho panelu bude nasobne vacsi v pomere A0/A1.
Ale iba za podmienky, ze solarny clanok je na dany plosny vykon stavany a ze je super chladeny. Inak sa z neho stane „odlitek“.
Tot moj nazor, pokial sa nemylim.
peace … miro novak
Takže když si koupím komerční solární panel třeba 200 W a představím si ho jako jediný článek a sestavím si před něj obrovský systém koncentrace světla tak výkon panelu bude jaký? :))