Okno budoucnosti je zároveň i obří displej

V je budoucnost! Nejen, že by jednou mohly plnit funkci , ale časem by mohly zobrazovat i informace podobně jako monitoru. Myslíte si, že je to nápad z říše sci-fi? Ne pro ředitele divize průmyslových displejů Franka Shiu z tchajwanského Technology Research Institute (ITRI). Pan Shiu prohlašuje, že se blíží doba, kdy okna v budou běžně zobrazovat důležité informace – např. o počasí.  
“okno
Ilustrační obrázek: Philips

Technologie doktora Shiu využívá průhledných pláství (tvarem podobné včelím plástvím) ze skla nebo plastových hmot. Každé oddělení plástve obsahuje mikrokapičky barevného inkoustu. na okrajích okna pak ovládá kapičky tak, aby se vhodně měnily světelné vlastnosti okna.

Pokud je kapička přesunuta ve své komůrce směrem dolů, je okno průhledné. Pokud se přesune do jiné části komůrky, zobrazí se jako barevná tečka. Jde o podobný princip jako u elektronického papíru.

Cílem tchajwanských výzkumníků není základní výzkum, ale rovnou výroba komerčně prodejného produktu. V tuto chvílí dosahují náklady na výrobu „super skla“ zhruba 150 Kč na každých 40 cm2. Cena skla pro běžné okno by se tak pohybovala v řádu několika tisíců korun. Ovšem bez ceny za nezbytnou řídící elektroniku.

Pan Shiu věří, že cena časem poklesne až na 1000 Kč za 1 m2, tím jak se výrobní proces neustále zdokonaluje. Cena použitých materiálů snižování ceny také nepřekáží, neboť není zapotřebí žádných „exotických“ sloučenin.

Za zmínku stojí i jiná technologie vědců z ITRI. Výzkumníci experimentují s mikrostrukturami umístěnými uvnitř skleněné tabule, které by mohly rovnoměrněji lámat venkovní světlo.

Nedocházelo by tak k nepříjemnému bodovému osvětlení místnosti, ale příchozí světlo by bylo rovnoměrně rozprostřeno po celé místnosti – s důrazem na strop místnosti.

A co to pro nás znamená? Nejdřív se dočkáme oken, která nebudou potřebovat nebo rolety, protože budou samy od sebe regulovat procházející světlo, a to včetně barevného tónu.

V delším časovém horizontu pak přijdou na řadu skleněné tabule, které budou schopny zobrazit nejrůznější informace v podobě textu nebo obrázků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *