Chcete šetřit životní prostředí? Sáhněte po úsporném LED osvětlení

LED žárovky spotřebují až 7krát méně elektrické energie než běžné žárovky. Kromě toho se pyšní několikanásobně delší životností. Zjistěte, jak LED osvětlení vybrat, a proč je nejšetrnější k životnímu prostředí.

Seznamte se s LED osvětlením

Luminiscenční dioda neboli LED (zkratka anglických slov Light-Emitting Diode) je v současnosti nejpokročilejším a čím dál častěji používaným světelným zdrojem. Ve srovnání s klasickými žárovkami je o 80–90 % úspornější a má mnohem delší životnost.

Tradiční žárovky potřebují spoustu energie na to, aby se vlákno v žárovce rozsvítilo, přičemž pouze 8 % energie se mění na světlo. Zbytek je teplo. LED žárovky však fungují na jiném principu, takže dokážou na světlo přeměnit až 90 % energie. Právě proto jsou mnohem efektivnější než klasické edisonky. Nesmíme zapomenout zmínit také fakt, že díky nižší teplotě je svícení mnohem bezpečnější.

Investice, která se vyplatí

LED osvětlení sice vyžaduje vyšší finanční náklady na pořízení, které se vám ovšem zhruba za půl roku svícení vrátí. Po půl roce tedy už jen šetříte. Z dlouhodobého hlediska je tedy jejich pořízení mnohem výhodnější. Svícením pomocí LED zdrojů se podílíte na ekologické udržitelnosti. LED žárovky jsou nejen efektivní, ale také neobsahují škodlivou rtuť a na rozdíl od tradičních edisonek produkují pouze minimální ultrafialové (UV) záření. Jejich životnost bývá až 50krát delší než u klasických žárovek.

Díky tomu šetříte za nákup nových zdrojů. Obecně se nedoporučuje investovat do nejlevnějších LED žárovek. Nízká pořizovací cena může odrážet nízkou kvalitu produktu. Lepší je si připlatit, ale spolehnout se na všechny benefity, které LED osvětlení nabízí.

Obrázek: Na LED zdroji nešetřete. Zdroj: ledsolution.cz

Na kolik vás vyjde provoz

Pokud chcete vyměnit klasickou wolframovou žárovku za LED žárovku se stejnou svítivostí, bude se vám hodit následující tabulka.

Příkon klasické žárovky ve WOdpovídající počet lmPříkon LED žárovky ve W
25220–2304
40410–4406
60770–82010
75930–1 00013

Jestliže chcete 60W žárovku nahradit LED žárovkou, je potřeba sáhnout po takové, která bude mít hodnotu 770–820 lm. Její příkon přitom bude odpovídat 10 W. To znamená, že LED žárovka je zhruba 6krát úspornější než žárovka klasická.

Při ceně 4,80 Kč za kWh a svícení 4 hodiny denně celý rok vás svícení klasickou 60W žárovkou vyjde na 420 Kč za rok. U 10W LED žárovky, která je ekvivalentem k 60W klasické žárovce, budou roční náklady vycházet zhruba na 70 Kč.

LED technologie a ochrana životního prostředí

LED osvětlení se považuje za ekologickou variantu svícení. Hlavním důvodem jsou nízké nároky na spotřebu energie, ale také další aspekty, které z LED žárovky dělají eco friendly produkt.

Žádná toxicita

Jednou z hlavních předností LED technologie je to, že neobsahuje žádné toxické prvky. To se například nedá říci o fluorescenčních světlech neboli halogenech, která obsahují velice škodlivou chemikálii rtuť. Po dosloužení světla se rtuť bude uvolňovat do půdy a znečišťovat životní prostředí. Proto je potřeba provést likvidaci ekologickým způsobem. Jako příklad můžeme uvést, že jedna kompaktní žárovka může kontaminovat až 5 000 litrů vody.

Dlouhá životnost

Další výhodou je dlouhá životnost. LED žárovky mohou fungovat až 50krát déle než žárovky klasické. Ve srovnání s halogenovým zdrojem je jejich životnost až 20krát delší. Výhodou je především to, že snižujete spotřebu žárovek. Delší životnost se podepisuje na snižování uhlíkové emise, tedy uhlíkové stopy.

Vliv na životní prostředí

LED technologie má ze všech světelných technologií nejnižší negativní dopad na životní prostředí z hlediska životního cyklu. Životní cyklus se často označuje anglickou zkratkou LCA. Životní cyklus u žárovky neznamená jen to, jak dlouho dokáže svítit. Tento pojem zahrnuje veškeré procesy, které se pojí s výrobou, zpracováním i zlikvidováním produktu. To znamená, že bere v úvahu procesy spojené s:

 • těžbou nerostných surovin,
 • dopravou,
 • výrobou,
 • zpracováním odpadu.

Důležité jsou emise, které se uvolňují do ovzduší, vody a půdy. Nebylo by fér říci, že LED žárovky životní prostředí vůbec nezatěžují, ale v porovnání s ostatními technologiemi svícení je zátěž nejmenší.

Obrázek: LED technologie životní prostředí zatěžuje nejméně. Zdroj: ledsolution.cz

Srovnání jednotlivých typů žárovek

Jak si stojí jednotlivé žárovky z hlediska životnosti a produkce?

Srovnání jednotlivých typů žárovek. Zdroj: ledsolution.cz

Životnost

Životnost žárovky je označení pro dobu, za kterou světelný tok poklesne na určitou úroveň. Je důležitý především u LED žárovek. Jak vypadá porovnání životnosti jednotlivých typů osvětlení:

 • klasické žárovky: 1 000 hodin,
 • halogenová žárovky: 2 000–3 000 hodin
 • kompaktní žárovky: 10 000–20 000 hodin,
 • LED žárovky: 25 000–50 000 hodin.

Produkce

Produkce světla neboli světelný tok označuje, kolik světla celkem dokáže žárovka vyzářit do všech směrů. Klasické žárovky světelný tok označovaly watty, u ostatních se označuje jednotkou lumen. Proto někdy na krabičkách najdete přepočet wattů na lumeny.

Klasická žárovka WKompaktní zářivka lmHalogenová zářivka lmLED zdroj lm
15125119136
25229217249
40432410470
60741702806
759709201 055

Jak vybrat LED osvětlení

Při výběru LED osvětlení do bytu se zamyslete nad tím, kde ho budete používat a co od ní očekáváte. Například světlo pro relaxování je zcela odlišné od světla, při kterém potřebujete pracovat či studovat. Při výběru se zaměřte na následující parametry:

 • Svítivost – udává se v lumenech. Čím více lumenů, tím více světla.
 • Barva světla – udává se v kelvinech. Čím méně kelvinů, tím je světlo žlutější. Čím více kelvinů, tím je světlo bělejší. Obecně platí, že žluté teplé světlo se hodí pro relaxaci, bílé až modré pro práci.
 • Zobrazení barev – značí se zkratkou Ra a odkazuje k tomu, jak věrohodně vypadají barvy pod světlem. Ideální je hodnota Ra 80 a vyšší.
 • Typ patice – typ patice či závitu musí pasovat do objímky. Mezi nejčastější patří E27 a E14.
 • Životnost – udává počet hodin, po které dokáže žárovka svítit.

LED osvětlení podle místností

LED zdroje se hodí pro osvětlení jakékoliv místnosti. Obecně platí, že by v každé místnosti mělo být osvětlení centrální, doplňkové a náladové. Barvu světla vybírejte podle toho, čemu se budete v místnosti věnovat. Do pracoven a studoven se hodí barva světla, která odpovídá dennímu bílému světlu. Do ložnic a obývacích místností jsou ideální žárovky se žlutou barvou světla, které podporuje relaxaci.

LED technologie je dnes dostupná pro jakékoliv osvětlení. Najdete ji ve stropních lustrech, bodovkách, lampičkách na pracovní stoly, stojacích lampách, lampičkách na noční stolky i v nástěnných osvětleních. Úsporně tak můžete svítit v každé části domu. Šetřete i vy naši planetu i svoji peněženku.