Syndrom nezdravých budov – jaké jsou jeho příčiny?

Kvalita ovzduší v domě či bytě přímo určuje, jak se cítíme a zda jsme zdraví. Bohužel, vzduch v moderních budovách bývá často doslova „mrtvý“. Varovným signálem by pro nás měl být fakt, že vnitřní prostředí může být mnohem toxičtější než třeba ovzduší u rušné silnice ve městě. Uvnitř budov je totiž prakticky nulový podíl lehkých vzdušných iontů.  
syndrom nezdravých budov
foto: Högner s.r.o.

Lehké (záporné) ionty přitom působí na náš organismus jako vitamíny a vdechujeme je v čisté přírodě. Nedostatek lehkých iontů má pak za následek celou řadu nenápadných i závažnějších zdravotních potíží, souhrnně označovaných jako SBS neboli Syndrom nezdravých budov (Sick Building Syndrom).

Ty tam jsou doby, kdy lidé trávili celé dny na čerstvém vzduchu. Dnes se pohybujeme v bytě, kanceláři, škole, supermarketu, posilovně, kině a ven se prakticky nedostaneme. Umělé a utěsněné prostředí ale způsobuje problémy, jako jsou bolest hlavy, podráždění očí, start nebo zhoršení alergií, astma, deprese, snížení imunity a v neposlední řadě i kardiovaskulární choroby.

Kde je příčina? Většina vnitřních prostor není dostatečně odvětrána. Umělá nepropustí vzduch, v bytech je nedostatečná nebo naopak nadměrná vlhkost, osvěžovače vzduchu vytvářejí chemické vůně, z čisticích prostředků se uvolňují těkavé látky, v kobercích se drží prach, denní světlo nahrazují zářivky, elektronika vyzařuje škodliviny a ničí lehké ionty atd. Nevědomky jsme si tak okolo sebe vytvořili naprosto nepřirozené a našemu zdraví škodlivé podmínky.

hory

Následující tabulka ukazuje množství lehkých iontů na cm3 v různých podmínkách. Přičemž optimální počet negativních lehkých iontů je 1 000 – 1 500 v cm3 vzduchu v dýchací zóně člověka.

klimatizované místnosti 0 – 100
místnosti městských bytů 50 – 100
městské ulice 100 – 500
moře a les 1 000 – 5 000
hory 5 000 – 30 000
jeskynní prostory 5 000 – 50 000
vodopády 10 000 – 50 000
po bouřce 50 000 a více

Bojovat proti tomuto civilizačnímu problému, kterým SBS je, bychom měli alespoň doma. Jednoduší tím, že vzduch o ztracené lehké ionty obohatíme. Především nepodceňujme pravidelné větrání. Chceme-li ale ušetřit za energie, můžeme si pomoci rekuperací, fotokatalytickým funkčním nátěrem nebo pořízením ionizátoru vzduchu.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Syndrom nezdravých budov – jaké jsou jeho příčiny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *