Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 1. 2011 v rubrice Solární energie

Kdekdo dnes věští nebo dokonce přeje brzký konec. Ekonomové ze Saxo Bank jsou však opačného názoru. Ve speciálním dodatku pravidelně publikovaného ekonomického výhledu na rok 2011 píšou, že „budoucnost je v „.  
solární energie - fotovoltaické solární panely

V posledních letech zažívala větrná i sluneční energetika nelehké časy (snad vyjma České „solární“ republiky). Ekonomové však odhadují, že v roce 2011 poptávka po solárních technologiích znovu poroste.

Existují odhady, podle kterých solární energetika poroste až do roku 2030 tempem 9,6% za rok. Naopak firmy dodávající technologie pro větrné elektrárny se už během následujícího roku mohou dostat do problémů díky snížené poptávce.

Ačkoliv například , a (a samozřejmě i ) v současné době podporu v současné době snižují, například budou v její podpoře pokračovat i v letech 2011 a 2012.

Ve výhledu na rok 2011 nicméně ekonomové Saxo Bank připomínají, že podle hlavního inženýra společnosti General Electric Jima Lyonse dosáhnou v oblastech Spojených států s nejdelším slunečním svitem už v roce 2015 tzv. „grid parity“.

To znamená, že energie ze slunečních elektráren bude stejně drahá jako z konvenčních, např. . Hlavním faktorem, který k tomu přispěje, bude neustálé snižování nákladů na výrobu solárních panelů.

Navíc na jednotlivých trzích je stále obrovský prostor pro růst. Například Německo sice minulý rok spustilo přes 7 GW nových , ale slunce pořád vyrábí pouze několik málo desetin celkově vyrobené energie.

Přitom německá vláda si předsevzala, že do roku 2030 zvýší kapacitu solárních fotovoltaických elektráren na 66 GW. Dnes má instalováno 17 GW. V roce 2020 se má solární energie podílet na energetickém mixu v Německu z 10%.

Saxo Bank, Rozhlas.cz
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz