250MW přílivová elektrárna pro Indii

V těchto dnech byl spuštěn projekt, který má za cíl vybudovat první komerční . Stavbu realizuje anglická společnost Atlantis Resources Corporation (ARC), která podepsala příslušné smlouvy s indickým státem Gudžarát. Počáteční výkon bude 50 MW, avšak po dokončení v roce 2013 bude celkový výkon dosahovat až 250 MW.  

Vědecký pracovník firmy Spectrolab

Generální ředitel firmy ARC v souvislosti s tímto 165 milionovým ($) projektem prohlásil, že sektor přílivových elektráren je právě na začátku bouřlivého rozvoje, ne nepodobného tomu, jaký prožívala solární a větrná energie několik let nazpět.

Počáteční investice do projektu je velmi vysoká, a jelikož se očekává, že každá elektrárna po 8 až 12 letech podstoupí roční garanční prohlídku, je velmi důležité dohodnout rentabilní tarify na výkup elektrické energie.

Po dohodě s místní energetickou firmou Gujarat Power Corporation se počítá s nákupní cenou na stejné úrovni, jakou mají zaručeny místní solární elektrárny. V tomto případě bude výkupní cena 8x vyšší než cena z konvenčních elektráren.

Připomeňme, že přílivová elektrárna funguje na stejném principu jako . Avšak v tomto případě je pracovní médium , která díky a roztáčí turbínu elektrárny.

Velkou výhodou přílivových elektráren je možnost relativně snadno předpovídat množství vyrobené elektřiny. Na rozdíl od větrných elektráren tak nehrozí, že by docházelo k nežádoucímu přetěžování rozvodné soustavy.

Každá stavba přílivové elektrárny však musí být pečlivě zvážena, neboť elektrárna může negativně ovlivňovat přirozené proudění vody či migraci vodního ekosystému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *