Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 1. 2011 v rubrice energie

V těchto dnech byl spuštěn projekt, který má za cíl vybudovat první komerční . Stavbu realizuje anglická společnost Atlantis Resources Corporation (ARC), která podepsala příslušné smlouvy s indickým státem Gudžarát. Počáteční výkon bude 50 MW, avšak po dokončení v roce 2013 bude celkový výkon dosahovat až 250 MW.  

Vědecký pracovník firmy Spectrolab

Generální ředitel firmy ARC v souvislosti s tímto 165 milionovým ($) projektem prohlásil, že sektor přílivových elektráren je právě na začátku bouřlivého rozvoje, ne nepodobného tomu, jaký prožívala solární a větrná energie několik let nazpět.

Počáteční investice do projektu je velmi vysoká, a jelikož se očekává, že každá elektrárna po 8 až 12 letech podstoupí roční garanční prohlídku, je velmi důležité dohodnout rentabilní tarify na výkup elektrické energie.

Po dohodě s místní energetickou firmou Gujarat Power Corporation se počítá s nákupní cenou na stejné úrovni, jakou mají zaručeny místní solární elektrárny. V tomto případě bude výkupní cena 8x vyšší než cena z konvenčních elektráren.

Připomeňme, že přílivová elektrárna funguje na stejném principu jako . Avšak v tomto případě je pracovní médium , která díky a roztáčí turbínu elektrárny.

Velkou výhodou přílivových elektráren je možnost relativně snadno předpovídat množství vyrobené elektřiny. Na rozdíl od větrných elektráren tak nehrozí, že by docházelo k nežádoucímu přetěžování rozvodné soustavy.

Každá stavba přílivové elektrárny však musí být pečlivě zvážena, neboť elektrárna může negativně ovlivňovat přirozené proudění vody či migraci vodního ekosystému.

 Jan Grohmann
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz