Vykonná a levná baterie – otázka nezní zda, ale kdy

Technologické firmy po celém světě pracují na nových výkonných a levných . Firma, která dovede do průmyslové výroby efektivní systém na ukládání elektrické energie, získá velkou část z mnohamiliardového trhu s bateriemi. Černým koněm v tomto závodě se může stát firma Aquion Energy, která vyvinula novou sodíko-iontovou technologii. Pojďme si ji představit. 

sodiko-iontová baterie

Obrázek: Aquion energy

Jak název napovídá, vědci místo drahého a nedostatkového použili sodík. Sodík je mnohem běžnější prvek než lithium. Podle vědců navíc sodíková uloží více elektrické energie než lithiová.

Baterie založené na sodíku již existují. Jsou jimi sodíko-sírové (NaS) baterie, která mají mnoho výhod. Vysokou účinnost nabíjení a vybíjení (až 90 %), vysoký výkon i životnost. Bohužel pracují jen za teplot 300 až 350 °C, což je poněkud nepraktické. Navíc jsou obě elektrody tvořeny agresivními a nebezpečnými hořlavinami.

Na rozdíl od NaS technologie bude sodiko-iontové řešení pracovat za běžné pokojové teploty. Baterie bude mít prakticky stejnou účinnost (85 %) a navíc pro elektrody bude použit netoxický materiál. Anoda bude vyrobená z oblíbeného a katoda z oxidů manganu.

Firma plánuje rozjet ostrou výrobu v letech 2013-2014. Mezitím do konce roku postaví první prototyp – o velikost ledničky, který bude testován u prvních zákazníků.

Cílovým stavem je vyrobit úložiště elektrické energie v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných . Připomeňme, že přibližná denní spotřeba čtyřčlenné rodiny bydlící v je 10 kWh.

Držme Aquion energy palce. Bude to potřebovat, neboť v závodě běží i jiní koně. Připomeňme například společnost Liquid Metal Battery, která vyvíjí baterii založenou na tekutých kovech.

Sdílet: