Obnovitelné zdroje jsou klíčové pro boj s oteplováním země

Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC) v pondělí vydal zprávu, která se zaobírá pozitivním vlivem energie na . Zpráva uvádí, že v roce 2050 je reálná šance vyrábět až 80 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Připomeňme, že čisté zdroje nejsou jen a , ale také například energie z a . Nesmíme zapomenout rovněž na a využití síly a moří. 
“obnovitelné
Obrázek:windy-future.info

IPCC je vědecký orgán, který pracuje na vyhodnocování rizik změn světového klimatu. Byl založen v roce 1988 Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem pro životní prostředí (UNEP). V jeho čele stojí Dr. Rajendra Pachauri.

Dle názoru autorů zprávy nejsou překážkou rozvoje zelené energie peníze, jako spíš vůle politiků. Pokud politici budou mít ochotu podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, nic nebrání tomu, aby se odhady pro rok 2050 naplnily.

Obrovským prostorem pro rozvoj čisté výroby elektrické energie jsou . V nich žije 1,5 miliardy lidí bez přístupu k elektrické energii. Hlavně v oblastech, které jsou výhodné pro stavbu čistých elektráren.

IPCC také možná trošku poplašně varuje, že pokud se zastaví rozvoj obnovitelných zdrojů, může dojít k vzestupu globální teploty o 2 °C proti stavu z předindustriální doby. Následkem by byly katastrofické důsledky pro lidstvo.

V této souvislosti musíme připomenout dva roky starý skandál. Díky uniklé korespondenci byli někteří klimatologové, pracující pro IPCC, obviněni z falšování klimatologických dat.

Z dopisů vyplývalo, že úmyslně „vylepšovali“ klimatická data tak, aby podporovala obraz oteplujíci se země. Vědci se ale bránili, že jejich výroky byly vytrženy z kontextu.

9 komentářů: „Obnovitelné zdroje jsou klíčové pro boj s oteplováním země

  • 25. 5. 2011 (13.14)
    Trvalý odkaz

    Ráda čtu pánové Vaše názory i když jim úplně ne vždy rozumím. Souhlasím s tebou Anonymní, ale myslím, že to moc nemůžeme ovlivnit. Myslím, že žijeme v přelomové době ať se nám to líbí nebo ne a o tom jakým směrem se svět vydá, stejně nakonec rozhodne nějaká zájmová skupina, která nejlépe odhadne možnosti. Ostatně stejně tak, jako se to stalo v případě ropy, na které je nyní celý svět závislý. Souhlasím také se Stefinem. Rozhodně nevidím budoucnost lidstva v ničení zeměkoule nezávisle na skutečnosti, zda počasí ovlivňujeme nebo ne. Ona se bez nás v pohodě obejde, my ale bez ní určitě ne!!!!! A všichni oponenti jsou naprosto nezbytní, minimálně pro to, aby ta část, která právě vede neztrácela sebereflexi. Takže – buďme rádi za všechny ty, co mají jiný názor.

    Reagovat
  • 15. 5. 2011 (16.24)
    Trvalý odkaz

    Máte v tom hokej Stefino. Nejde o to, že se někdo něco snží vymýšlet a vynalézat. Jde o to, že na tzv. oze, které v dnešní podobě zcela jistě fosilní paliva nahradit nemůžou různí zloději čerpají miliardy z kapes daňových poplatníků. A ti samí zloději (zřejmě proto, aby nikdo nekonkuroval jejich špinavým kšeftům) jsou schopni bojovat za zákaz jediné reálné alternativy (při současném stavu technologií) k fosilním palivům kterou je jaderné energetika.

    Reagovat
  • 14. 5. 2011 (19.06)
    Trvalý odkaz

    Mne je absolútne jedno či globálne otepľovanie spôsobujú alebo nespôsobujú ľudia, alebo či sa dá zastaviť alebo nie. Tu ide skôr o to, že akosi nám postupne ubúdajú fosílne palivá a treba ich niečím nahradiť. A čakať až dokiaľ sa nevyčerpajú úplne, to by bolo nanajvýš nezodpovedné, lebo dnes je všetko závislé od ropy. To že sa vymýšľajú alternatívy k rope nám možno raz zachráni život. Aj keď možno nie všetkým ale predsa. A pozerajme aj trochu do budúcnosti a nie len na to, že veď ja už mám svoje roky a za môjho života sa klimatické zmeny ešte tak veľmi neprejavia. To len ukazuje aký sme egoisti. Každá doba sa usiluje využívať technológie dostupné pre kvalitný život. Keď bol vynájdený parný stroj , všetko začalo fungovať na parný stroj a ľudia v domácnostiach kúrili uhlím. To že bol z toho všade hustý sivý štipľavý dym nikomu nevadilo, až dokiaľ sa z toho nespravil historicky známy Londýnsky smog. Prečo nám zrazu vadí keď sa niekto snaží presadzovať technológie ktoré dokážu skvalitňovať náš život aj bez toho aby sa z nich dymilo (solárne, veterné elektrárne, elektromobily , atď.)

    Reagovat
  • 13. 5. 2011 (18.50)
    Trvalý odkaz

    Představujeme si, že žijeme ve věku rozumu. A poplach kolem globálního oteplování je oblečen jako věda. Ale to není věda, je to propaganda. Neexistuje žádný přímý důkaz, který spojuje globální oteplování ve 20. století s člověkem emitovanými skleníkovými plyny. Přesvědčovatelé říkají, že čas pro diskuzi již minul a jakákoliv kritika, bez ohledu na to, jak vědecky důsledná, je nelegitimní, ba co hůře, nebezpečná. Ale v tomto filmu bude prokázáno, že zemské klima se stále mění, že není nic neobvyklého na současných teplotách a vědecké důkazy nepodporují názor, že klima je ovlivňováno oxidem uhličitým. Člověkem vyrobeným, či jiným. Dokument překvapivě nadabovala a odvysílala i Česká televize, a to pod názvem „Kdo může za globální oteplování?“. Zdroj:http://dokumentarni.tv/zivotni-prostredi/velky-podvod-s-globalnim-oteplovanim-the-great-global-warming-swindle

    Reagovat
  • 13. 5. 2011 (11.42)
    Trvalý odkaz

    …šílenost teorie nemusí být na překážku její pravdivosti, jak naznačuje známý paradox připisovaný fyzikovi Nielsi Bohrovi (protože tenhle citát musí být v každém druhém populárně naučném článku v plném znění, plníme normu: „Pane kolego, vaše teorie je šílená. Ale není dost šílená na to, aby mohla být pravdivá.“)

    Zdroj: http://technet.idnes.cz/silena-teorie-ted-je-rok-1713-stredovek-nebyl-ukradli-nam-290-let-pr2-/veda.aspx?c=A110513_111328_veda_mla

    peace … miro novak

    Reagovat
  • 12. 5. 2011 (19.06)
    Trvalý odkaz

    O oteplovani mam svoju hypotezu a ta hovori, ze atmosfera Zeme v case minimalnej aktivity Slnka posobi ako sklenik, viac tepla prijme, nez ho odrazi a vyziari navon. Prave zvysená aktivita Slnka paradoxne sposobuje silnejsie erupcie a s tym spojene slnecne vetry ofukuju nasu atmosferu. To sa stalo aj teraz v prvych mesiacoch, kedy tieto erupcie boli zaznamenane (aj opricky v podobe polarnych ziar) a „ofukli“ nasu atmosferu. Dokazom toho je rapidny ubytok ozonu a tym zvacsanie ozonovej diery. Kedze nie som odbornik v tejto oblasti, nikto z vedeckych kruhov nechce tuto hypotezu akceptovat. Pockame si, az s tym pride nejaky american, co si pozrie moje pol roka stare video na YouTube.

    peace … miro novak

    Reagovat
  • 12. 5. 2011 (18.03)
    Trvalý odkaz

    Boj s oteplovanim zeme je uz PREHRATÝ keďže naň vplýva len a len slnko, ktoré práve zvyšuje svoju aktivitu.

    Reagovat
  • 12. 5. 2011 (15.49)
    Trvalý odkaz

    to zas ti podvodníci z IPCC vypotili ale kravinu. Kolipak jim to asi hodí?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *