Obnovitelné zdroje jsou klíčové pro boj s oteplováním země

Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC) v pondělí vydal zprávu, která se zaobírá pozitivním vlivem energie na . Zpráva uvádí, že v roce 2050 je reálná šance vyrábět až 80 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Připomeňme, že čisté zdroje nejsou jen a , ale také například energie z a . Nesmíme zapomenout rovněž na a využití síly a moří. 
“obnovitelné
Obrázek:windy-future.info

IPCC je vědecký orgán, který pracuje na vyhodnocování rizik změn světového klimatu. Byl založen v roce 1988 Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem pro životní prostředí (UNEP). V jeho čele stojí Dr. Rajendra Pachauri.

Dle názoru autorů zprávy nejsou překážkou rozvoje zelené energie peníze, jako spíš vůle politiků. Pokud politici budou mít ochotu podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, nic nebrání tomu, aby se odhady pro rok 2050 naplnily.

Obrovským prostorem pro rozvoj čisté výroby elektrické energie jsou . V nich žije 1,5 miliardy lidí bez přístupu k elektrické energii. Hlavně v oblastech, které jsou výhodné pro stavbu čistých elektráren.

IPCC také možná trošku poplašně varuje, že pokud se zastaví rozvoj obnovitelných zdrojů, může dojít k vzestupu globální teploty o 2 °C proti stavu z předindustriální doby. Následkem by byly katastrofické důsledky pro lidstvo.

V této souvislosti musíme připomenout dva roky starý skandál. Díky uniklé korespondenci byli někteří klimatologové, pracující pro IPCC, obviněni z falšování klimatologických dat.

Z dopisů vyplývalo, že úmyslně „vylepšovali“ klimatická data tak, aby podporovala obraz oteplujíci se země. Vědci se ale bránili, že jejich výroky byly vytrženy z kontextu.

Sdílet: