Stará sila v Amsterdamu jako lezecká stěna

Obrovská stará sila na čištění odpadní vody trčí nedaleko Amsterdamu jako nevzhledné památky dob minulých. Radnice se proto rozhodla vyhlásit soutěž na jejich renovaci. Jedním ze zaslaných návrhů byl i ten od NL Architects, který počítal s využitím starých čistících sil jako multifunkčních budov sloužících ke sportování, občerstvení, práci a dalším aktivitám.  
architektura amsterdam sila
foto: NL Architects

Projekt navrhnul rozšíření věží sil o 18 metrů na maximální výšku, kterou dokáží ustát. Uvnitř věže A by bylo umístěno lezecké atrium, tedy 40 metrů vysoká umělá lezecká jeskyně – výzva pro všechny zkušené i začínající lezce. Pod ním kavárna, nad ním pak hotel a tělocvična. Lézt by šlo i po vnější fasádě věže.

architektura amsterdam sila

architektura amsterdam sila

Ve vedlejší věži B byla navržena střešní restaurace, kanceláře, salón, hudební studio a kinosál. Obě věže jsou propojeny můstkem v původní výšce střechy sil.

architektura amsterdam sila

architektura amsterdam sila

Jakkoliv jde o skvělý nápad, v soutěži nakonec zvolen nebyl. Namísto toho byl zvolen projekt architekta Aronse en Gelauffa s názvem „Annie MG Schmidt House“. Tato rekonstrukce je více rodinně orientována, obsahuje více obchodů a restaurací. Nové centrum má být otevřeno během letošního roku.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Stará sila v Amsterdamu jako lezecká stěna

  • 13. 5. 2011 (11.17)
    Trvalý odkaz

    „…rekonstrukce je více rodinně orientována, obsahuje více obchodů a restaurací…“ Teda přijde mi docela jako zvrhlost spojovat tuctový nákupní komplex – jen další malý umělý svět sloužící ke ždímání peněženek konzumní části obyvatelstva, s orientací na rodinu… Z rodin, pro které nedělní výlet znamená výhradně návštěvu místního supermegahypermarketu, je mi trochu smutno… =/ Škoda, že tenhle originální a nesrovnatelně zajímavější projekt musel opět ustoupit tupé komerci.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *