Indie staví 50MW plovoucí solární elektrárnu

Indická společnost NHPC se připravuje na realizaci prvního velkoplošného projektu plovoucí solární elektrárny. Zařízení o výkonu 50 MW má být plně funkční už v říjnu 2014.

„Osazení vodní plochy vyjde investory levněji. Nemusí platit vysoký pronájem pozemků. “ Zdroj: pv-magazine.com
„Osazení vodní plochy vyjde investory levněji. Nemusí platit vysoký pronájem pozemků. “ Zdroj: pv-magazine.com

Začalo to pilotním programem indického Ministerstva pro nové a obnovitelné zdroje energie (MNRE), které formou dotačních programů zajistilo širokou podporu solárním elektrárnám napříč celou zemí.

Fotovoltaické systémy se rázem staly velmi populární, ale záhy se začalo nedostávat volných pozemků k instalaci elektráren. Proč? MNRE poměrně jasně definovalo, že nebude nikdy podporovat projekty na zemědělské půdě, aby nedocházelo ke konfliktu se zájmy národní potravní bezpečnosti, a usilovalo o budování elektráren jen na nevyužívaných pozemcích.

Majitelé takových parcel si brzy spočítali, že na tom můžou dobře vydělat, a vyhnaly ceny za pronájem zarostlých pozemků o 20 – 30 % výše, než tomu bylo před lety. Tím se ale snížil ekonomický výnos budovaných elektráren. MNRE se dostalo do úzkých, protože elektrárny na pevné zemi se přestaly vyplácet. Během jednoho roku tak zažila kampaň ministerstva rychlý vzestup i pád.

NHPC ale pružně zareagovala na tuto proměnu, a rozhodla se pro realizaci první velké solární elektrárny, která nebude zabírat zemědělskou půdu ani „lukrativní a nákladné“ nevyužívané pozemky.

S technickou podporou od Renewable Energy College přistoupila k budování solární elektrárny, která bude instalována na vodách jezera Kerala. Propočítané náklady na vytvoření dopravní a energetické infrastruktury, včetně pronájmu vodní plochy, jsou přitom stále o 15 % menší, než kdyby se stavba odehrávala na pevné zemi.

Gon Choudhury, vedoucí týmu NHPC a známý propagátor myšlenky vnitrozemských i příbřežních plovoucích elektráren, si pochvaluje, jak vývoj na trhu s pozemky uspíšil realizaci prvního velkého projektu. Dodává, že ekologie a život v nádržích a jezerech bude přítomností plovoucích elektráren dotčen v mnohem menší míře, než na pevnině.

„Počítáme s tím, že zakrytím dojde k omezení evaporace z vodních ploch, a tím i k ušetření vodních zdrojů,“ říká Choudhury. „Na hladině nekonkurujeme zemědělcům, a zároveň tím řešíme i častý problém s přehříváním. K dispozici máme „přírodní“ chlazení.“

Náklady na vybudování 50 MW solární plovoucí elektrárny na jezeře Kerala jsou odhadovány na 64 – 72 milionů dolarů. Pokud přinese práce dobré výsledky, nebude prý o zájemce nouze. Například správa letiště Orissa, která disponuje několika zavodněnými pozemky v blízkosti jezera Chillika prohlásila, že by o plovoucí elektrárnu měla zájem rovněž. Podobné projekty v současné době realizuje i Singapur, nebo Japonsko na jezeře Okegawa.

Jeden myslel na “Indie staví 50MW plovoucí solární elektrárnu

  • 25. 2. 2015 (19.34)
    Trvalý odkaz

    Je škoda ucpávat moře něčím, jako jsou fotovoltaické panely. Solární elektrárna na moři je zvěrstvo. Stejně dobře by posloužila malá domácí elektrárna, akorát na každém baráku. Opravdu na každém. Něco, jako je tohle:
    http://solarni-ostrov.wz.cz/

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *