„Zelený asfalt“ pro cesty budoucnosti

Některé cesty ke snížení spotřeby můžou být vskutku jednoduché a přitom účinné. Například jako nejnovější produkt firmy Emerald Cities, která přišla s technologií nanášení speciálního zeleného povlaku na či povrch. Díky této úpravě se dopadající světlo lépe odráží a zbytečně se v povrchu neakumuluje ve formě . Teplota okolního vzduchu tak klesá až o 30 % oproti místům s klasickým asfaltovým či betonovým povrchem.  
zelený asfalt

Technologie nazvaná „zelený asfalt“ se ve formě tenkého filmu nanáší na vyhlédnutý povrch. Na něm vytvoří tenkou vrstvu, která jednak zvyšuje odolnost upravovaného povrchu a jednak snižuje teplotu okolního vzduchu. Pokles teploty se děje na základě jednoduchého fyzikálního jevu, kdy některé barvy (světlejší) odráží světlo lépe než jiné (tmavší).

Aplikace zeleného asfaltu je velmi jednoduchá. K nanášení můžeme použít klasické postřikovače podobné těm, které používají profesionální malíři pokojů či lakýrnici. Pokud použijeme zjednodušené přirovnání – zelenou barvou natíráme asfaltový (či betonový) povrch.

zelený beton

A co vlastně zelený asfalt je? Jedná se o speciální směs betonu, do které jsou rozpouštěny barevné pigmenty. Samotná struktura betonu obsahuje velmi hustou směs drobných krystalků , které činí produkt odolnější než klasické asfaltové směsi.

Technologie je využitelná především ve městech, kde by mohla pomoci snížit teplotu vzduchu, a tak ušetřit práci klimatizačním jednotkám v budovách. Platí to především pro , kde je klimatizace prakticky v každé budově.

Nezanedbatelný je také tepelný komfort pro lidi pohybující se po či . Příkladem můžou být obrovské parkovací plochy před hypermarkety, které v letních měsících fungují doslova jako výheň.

S podobnou myšlenkou pracuje také projekt amerického ministerstva energetiky. Projekt „studené střechy“ má za cíl opatřit všechny střechy státních budov bílou barvou. Díky tomuto jednoduchému opatření dojde k nižšímu zahřívání budov a následně k úsporám 10 – 15 % elektrické energie, kterou by jinak spotřebovala klimatizace budov.

A co Vy? Nevadilo by Vám jezdit po zeleném asfaltu místo po klasických tmavých cestách?

Sdílet: