„Zelený asfalt“ pro cesty budoucnosti

Některé cesty ke snížení spotřeby můžou být vskutku jednoduché a přitom účinné. Například jako nejnovější produkt firmy Emerald Cities, která přišla s technologií nanášení speciálního zeleného povlaku na či povrch. Díky této úpravě se dopadající světlo lépe odráží a zbytečně se v povrchu neakumuluje ve formě . Teplota okolního vzduchu tak klesá až o 30 % oproti místům s klasickým asfaltovým či betonovým povrchem.  
zelený asfalt

Technologie nazvaná „zelený asfalt“ se ve formě tenkého filmu nanáší na vyhlédnutý povrch. Na něm vytvoří tenkou vrstvu, která jednak zvyšuje odolnost upravovaného povrchu a jednak snižuje teplotu okolního vzduchu. Pokles teploty se děje na základě jednoduchého fyzikálního jevu, kdy některé barvy (světlejší) odráží světlo lépe než jiné (tmavší).

Aplikace zeleného asfaltu je velmi jednoduchá. K nanášení můžeme použít klasické postřikovače podobné těm, které používají profesionální malíři pokojů či lakýrnici. Pokud použijeme zjednodušené přirovnání – zelenou barvou natíráme asfaltový (či betonový) povrch.

zelený beton

A co vlastně zelený asfalt je? Jedná se o speciální směs betonu, do které jsou rozpouštěny barevné pigmenty. Samotná struktura betonu obsahuje velmi hustou směs drobných krystalků , které činí produkt odolnější než klasické asfaltové směsi.

Technologie je využitelná především ve městech, kde by mohla pomoci snížit teplotu vzduchu, a tak ušetřit práci klimatizačním jednotkám v budovách. Platí to především pro , kde je klimatizace prakticky v každé budově.

Nezanedbatelný je také tepelný komfort pro lidi pohybující se po či . Příkladem můžou být obrovské parkovací plochy před hypermarkety, které v letních měsících fungují doslova jako výheň.

S podobnou myšlenkou pracuje také projekt amerického ministerstva energetiky. Projekt „studené střechy“ má za cíl opatřit všechny střechy státních budov bílou barvou. Díky tomuto jednoduchému opatření dojde k nižšímu zahřívání budov a následně k úsporám 10 – 15 % elektrické energie, kterou by jinak spotřebovala klimatizace budov.

A co Vy? Nevadilo by Vám jezdit po zeleném asfaltu místo po klasických tmavých cestách?

9 komentářů: „„Zelený asfalt“ pro cesty budoucnosti

 • 25. 1. 2011 (12.20)
  Trvalý odkaz

  Mv napisal: „Mohlo by to mít pozitívní vliv i na bezpečnost. Kdyby povrch vozovky odrážel větší část světla z reflektorů, pravděpodobně by se v noci zlepšila viditelnost.“

  Zaujimavy nazor. Napriklad ja si mylim presny opak. Ohromne milujem, ked ma protiiduce vozidlo osvieti aj s pomocou odrazu svetla od mlaky / kaluze. Az sa raz o tom bude hlasovat, budem proti.

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (21.40)
  Trvalý odkaz

  Mohlo by to mít pozitívní vliv i na bezpečnost. Kdyby povrch vozovky odrážel větší část světla z reflektorů, pravděpodobně by se v noci zlepšila viditelnost.

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (17.53)
  Trvalý odkaz

  Přesně tak. Jako u všeho nového, „zelný asfalt“ je vhodný jen pro některé situace. Ukázkovým příkladem můžou být sídlištní parkoviště – přesně jak psal pan Radek.
  Nebo různé pěší zóny, cesty v parku, parkoviště před obchody nebo zmiňované in-line stezky apod.

  Jinak ohledně poškrábání. Oprava je velmi snadná. Doslova stačí štětec a trocha „zeleného asfaltu“ v kelímku.

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (16.51)
  Trvalý odkaz

  Přestože některé argumenty které tady byly vysloveny proti mají něco do sebe, tak bych hned celou věc nezatracoval. Moje zkušenost co se týče letního klimatu ve městě je taková že je veliký rozdíl mezi veřejným prostranstvím se stíněním zelení a případně nějakou tou kašnou a náměstím kde dominují asfaltové plochy (to je má reakce na Azbiho „osvětlenost“ ve městě). Takový zelený asfalt např. na cyklo a hlavně in-line stezkách mi připadá jako dobrý nápad. Nikdo přeci ani v tom článku netvrdí že se z toho světlého asfaltu (ať už je zelený, bleděmodrý nebo béžový) budou v budoucnu stavět dálnice.

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (14.24)
  Trvalý odkaz

  Další zelený nesmysl na tahání peněz ze státní pokladny nebo z fondů jeslikož podnikatel na tohle nikdy nepřistoupí.
  1) Zatížení pro ŽV – cokoliv se stříká pistolí má stráty, takže ve finále budeme mít nabarvená i příkopy
  2) Do týdne je povrch plný černých fleků od pneumatik
  3) Mechanické poškození – už jste někdy pořádně poškrábali teflonku – vypadá to skvěle
  4) úspora?? toď otazník – nikde jsem nenašel spočítanou průmernou osvětlenost komunikací ve městech ( vemte v potaz že všude kolem jsou budovy, které komunikaci stíní)
  shrnutí: stejná pitomost jako zákon že každá nová střecha musí být bílá ( U.S) a stejná jako malovat Andy na bílo!

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (14.23)
  Trvalý odkaz

  …a ako sa na nom bude v zime naaadherne smyyyykat… tak uz nie len na zebrach, ale na celych cestach bude klzisko

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (10.29)
  Trvalý odkaz

  A doufám, že se na cestách budou pomaleji tvořit díry..
  Btw Lukáši, cesty jsou černé jen nové..

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (9.17)
  Trvalý odkaz

  Doufám že se o princip bude zajímat i někdo tady,např. v loni když byli tropický dny tak se nedalo na sídlišti v baráku usnout,ty parkoviště pro 300 aut jsou znát.

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (8.25)
  Trvalý odkaz

  Jednoznacne zeleny asfalt by bol super. Aj z hladiska ukludnujucej zelenej farby oproti depresivnej ciernej ;)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *