Použité PET lahve jako stavební materiál
Každoročně se na celém světě zrecykluje několik milionu tun PET lahví. Ale mnohém více se jich bez užitku vyhodí. Tento negativní stav by rád pomohl zvrátit Dr. Naji Khoury z Tample University of Philadelphia se svým novým materiálem „Plastisoil“.
Nový materiál, který lze využít např. pro stavbu chodníku, cyklistických a běžeckých cest či parkovišť, by mohl snížit dva problémy životního prostředí – recyklace plastových láhví a problém se znečištěnou vodou splavovanou z cest.
Aby vznikl materiál Plastisoil, je třeba použité PET lahve rozdrtit a smíchat se zeminou. Následně je směs promíchána se štěrkem a zahřáta na vysokou teplotu. Výsledkem je tvrdý, ale vodě propustný materiál , podobný betonu čí poréznímu asfaltu.
Právě ona vodě propustnost by mohla přispět k vyřešení problému s odpadní vodou z cest. Na tradičním asfaltovém či betonovém povrchu zůstává dešťová voda, která stéká do kanalizace. To přináší problémy, protože voda zároveň splavuje oleje a další nečistoty z okolí cest. U vodě propustného materiálu jako Plastisoil bude voda prosakovat přímo do podloží, a tak se nečistoty z cest nebudou splavovat do kanalizace.
Namítnete, že tím si moc nepomůžeme, pokud nečistoty budou prosakovat přímo do půdy. Avšak to lze řešit volbou správného podloží a co více, Dr. Khoury rovněž zkoumá, zda jeho nově objevený materiál nemůže sloužit zároveň jako filtr nečistot obsažených ve splavované vodě.
Silnice budoucnosti? Biologicky tvrzený pískovec místo asfaltu
Brána recyklace II. – výstava o recyklovaných věcech kolem nás
Dr. Khoury tvrdí, že pro výrobu jedné tuny Plastisoliu potřebuje méně energie než pro výrobu jedné tuny cementu nebo asfaltu a zároveň ,že celý výrobní proces je levnější. K výrobě jedné tuny materiálu je zapotřebí 30 000 PET lahví, ačkoliv panuje přesvědčení, že v budoucnu bude možné využít i jiné druhy plastu.
Jedná se dozajista o zajímavý nápad, který by mohl vyřešit problém s recyklaci použitých PET lahví. Teď čeká Dr. Kohuru nejtěžší část. Přenest výsledky svého výzkumu do běžného života.