Silnice budoucnosti? Biologicky tvrzený pískovec místo asfaltu
Asfalt je jedním z materiálů, se kterými se setkáváme už déle než osm desetiletí prakticky denně. Celá dopravní infrastruktura moderního světa je založena na asfaltu. Přitom jde o materiál během jehož výroby, instalace a života vznikají toxické látky. Navíc výrazně přispívá k oteplování městských oblastí. A zvyšuje závislost na ropě ze které se vyrábí.
Proto byl v rámci soutěže iida awards 2010 oceněn hlavní cenou projekt thomase kosbaua a andrewa wetzlera ze Spojených států. Ti totiž přišli s nápadem nahradit asfalt speciálně biologicky tvrzeným pískovcem.
Silnice z pískovce jsou de-facto organicky „vypěstované“ s využitím běžných mikrobů a lokálně těženého písku. Tímto mikrobem je Bacillus pasteurii, který má přirozenou schopnost zpěvňovat písek.
Silnice a dálnice z pískovce by zvýšily odrazivost těchto ploch ve městech asi o 20%. To by znamenalo snížení teploty ve městech asi o 2 až 3 stupně. Zároveň zvyšují v noci viditelnost. Využití tohoto typu silnic by zároveň znamenalo významné snížení spotřeby ropy, a tedy i emisí oxidu uhličitého.
Pro srovnání, na stavbu silničního systému v Jižní Koreji jehož délka je 86 990 km bylo spotřebováno podle odhadů asi 28 000 000 barelů surové ropy.