Pokročilý duální solární systém pro domácnost

SolarFlow je solární systém pro domácnosti, který v sobě kombinuje výrobu a . Výrobek firmy Solar Cool je inovativní především z hlediska výroby elektrické energie. K výrobě elektřiny nepoužívá , ale teplo, které vzniká v . Teplo je navíc dle potřeby použito k nebo k výrobě elektrické energie.  

schéma SolarFlow

Zařízení se skládá ze zmiňovaných solárních kolektorů, , ohřívače vody a vzduchu, akumulační nádrže a řídicí jednotky, která kontroluje a řídí celý proces výroby elektřiny, či tepla.

Nejdůležitějším elementem zařízení je Stirlingův motor, který využívá teplo k výrobě elektrické energie.

Použité řešení prokázalo svou životaschopnost při zkouškách, kde byla celá soustava vystavena různé intenzitě slunečního záření a různým teplotám. Motor dokázal vyrábět více než 2000 wattů elektrické energie a dosahovat účinnosti až 16 %.

SolarFlow

Neméně důležitým prvkem je akumulační nádrž, kde se zachycuje nevyužité teplo. Pokud je přebytečného tepla dostatek, systém může generovat teplo nebo elektrický proud i po západu slunce.

Nad celou soustavou bdí řídicí jednotka, která sbírá údaje o počasí, venkovní a vnitřní teplotě a o intenzitě slunečního svitu.

Pokud nesvítí slunce a venkovní i vnitřní teplota je nízká, jednotka dá povel k použití pro vytápění. V letních měsících naopak pošle veškerou energii do Stirlingova motoru, který roztočí generátor vyrábějící elektrickou energii.

Použití tohoto řešení by, dle vlastních slov zástupců firmy, mělo vést k rychlejšímu návratu vložené investice, než je tomu u samotných solárních panelů nebo jen u solárních kolektorů.

Celý systém obsahuje mnoho složitých komponentů, které budou stát nemalé peníze. Firma prohlašuje, že její systém dokáže v domácnosti pokrýt 100 % spotřeby teplé vody, 80 % tepla a až 60 % elektrické energie. Přesto však zůstává velkou neznámou návratnost celé investice.

Green Tech

4 komentáře: „Pokročilý duální solární systém pro domácnost

 • 28. 10. 2011 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Práveže zacykliť by sa to dalo, nešlo by o perpetum mobile pretože by do systému vstupovala energia v podobe nízkopotenciáloveho tepla. Takže žiaden fyzikálny zákon by to neporušilo. Určite by sa to v prítomnosti nedalo uskutočnit prostredníctvom TEG článkov(nízka účinnosť) alebo Stirlingovým motorom – Carnotov cyklus (malé delta t). Dalo by sa to jedine cez systém využívajúci skupenskú premenu (podobne ako TČ), ktorú Carnotov cyklus neberie do úvahy.

  Reagovat
 • 21. 2. 2011 (13.41)
  Trvalý odkaz

  Nezacyklite ziadny system, pretoze zo systemu nedostanete viac, ako do systemu vstupuje. Ak by ste to dokazal, dajte si to patentovat ako perpetuum mobile. Je jasne, ze to nikdy nedokazete, ani keby ste zvysil ucinnost termočlánkov z terajsich 20 na 100% a COP treba z 3-5 na 50.

  Treba sa drzat zakona zachovania hmoty (energie).

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 27. 1. 2011 (20.30)
  Trvalý odkaz

  Pokiaľ by sa zdokonalila účinnosť termočlánkov alebo funkčnosť striling motoru pri nižšej teplote tak by bolo možné pomocou tepelného čerpadla z vysokým COP celý systém zacykliť. Niečo podobné ako OTEC ale fungovalo by to aj mimo oceánu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *