Česká firma Dražice představila šetrný chytrý bojler

Družstevní závody Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody, představuje novou generaci inteligentního elektrického bojleru OKHE SMART. Ten je jedním z mála, který se řadí do energeticky úsporné třídy B.

Chytrý bojler, který myslí za vás, protože zná vaše zvyklosti. Můžete jej dálkově řídit pomocí mobilu nebo tabletu.
Chytrý bojler, který myslí za vás, protože zná vaše zvyklosti. Můžete jej dálkově řídit pomocí mobilu nebo tabletu.

Navíc je prvním ve své třídě na českém trhu, jenž může být dálkově řízený pomocí aplikace v chytrém telefonu či tabletu. Výrobu těchto nových ohřívačů vody DZ Dražice spustí v červenci letošního roku.

„V Dražicích již téměř 60 let nevyrábíme jen kvalitní bojlery, ale také se snažíme přinášet nová a moderní řešení, která naše výrobky posunou o krok dopředu. Výsledkem této snahy je i nová generace ohřívače vody OKHE SMART, která zákazníkům zajistí ještě větší úspory a nabídne snadnější ovládání,“ uvádí Karel Pacourek, generální ředitel Družstevních závodů Dražice.

Kromě nového atraktivního designu má bojler spolehlivější a chytřejší řídící elektroniku, vylepšený režim připojení k odběru elektrické energie a je vyroben z ekologických materiálů. Díky tomu, že dokáže předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat, může ušetřit 15 % ročních nákladů.

Návratnost investice do nového ohřívače je v případě OKHE SMART kratší než dva roky, přičemž za 10 let provozu přinese úsporu více než 17 tisíc korun. Absolutní novinkou je dálkové ovládání přes mobilní aplikaci

Chytrý bojler, který se vám přizpůsobí

Nový OKHE SMART je třetí generací inteligentního ohřívače vody. Vylepšením prošla ovládací elektronika, která nyní obsahuje nejmodernější komponenty, např. Bluetooth nebo spolehlivější vestavěný detektor HDO.

Díky němu bojler automaticky pozná na základě impulsů vysílaných v elektrické síti, kdy se má zapnout na zákazníkův tarif s nízkou sazbou. Změnu zaznamenal také v designu ovládacího panelu. Za jeho novou podobou stojí renomovaný český návrhář Zdeněk Veverka, který má za sebou řadu úspěšných realizací a ocenění v oblasti produktového designu.

V nové generaci byl rovněž kladen důraz na intuitivní ovládání. Lze použít hned několik manuálních i automatických funkcí včetně režimu SMART, který pracuje na principu umělé inteligence.

„Ohřívače vody OKHE SMART v sobě mají chytré algoritmy, které se přizpůsobí konkrétnímu uživateli a podle jeho chování regulují přípravu teplé vody. Po zapnutí funkce SMART začne samoučící cyklus, který trvá jeden týden. Poté bojler upravuje nastavení teploty podle navyklého režimu. Přitom se stále učí a množství teplé vody přizpůsobuje aktuálním potřebám uživatele. Pokud například pět dnů v týdnu chodíte domů z práce v 18 hodin, ohřívač si zapamatuje tuto informaci a na šestou hodinu večer nachystá dostatečné množství teplé vody. A paměť si uchovává i v případě výpadku proudu,“ popisuje Lukáš Formánek, technický ředitel Družstevních závodů Dražice.

Uživatelé ovšem mohou bojleru zadávat data také manuálně nebo si naprogramovat týdenní provoz. OKHE SMART pak připravuje vodu přesně podle těchto instrukcí.

Jednoduché ovládání třeba i z dovolené

Zásadní novinkou, která činí nový OKHE SMART unikátním, je možnost ovládání na dálku pomocí chytrého mobilního telefonu nebo tabletu. Přes tato zařízení je možné nejen sledovat aktuální stav bojleru a nastavovat jej v době nepřítomnosti, ale také kontrolovat statistiky a přehledy spotřebované vody.

Touto funkcí disponuje ve své kategorii jako zcela první na českém trhu a přináší tak nejvyšší uživatelský komfort. Například v době, kdy jsou členové domácnosti na dovolené, mohou činnost bojleru snížit na minimum a naprogramovat jej tak, aby v den návratu začal opět naplno pracovat a včas připravil dostatek teplé vody.

Teplá voda vždy připravena

Ačkoli si bojler ve funkci SMART připravuje vodu přesně podle naučených zvyklostí, dokáže zareagovat také na nečekaný výdej. Vždy si totiž zachovává minimální energetickou rezervu.

„Znamená to, že i v pohotovostním režimu má k dispozici určitou hladinu teplé vody. Pokud se v neobvyklou hodinu nebudou chtít vykoupat tři lidé hned po sobě, není důvod k obavám. Pokud by k takové situaci došlo, stačí přejít do režimu manuál a přepnout na tu nejvyšší teplotu, čímž se zajistí rychlý dohřev,“ říká Lukáš Formánek.

V zimě OKHE SMART chrání před zamrznutím vody funkce Anti Freeze, která i ve vypnutém stavu udržuje minimální teplotu nad bodem mrazu (5 °C).

Náklady na ohřev vody nižší o 15 %

Energetická náročnost klasických bojlerů i u těch nejlepších dosahuje ve většině případů energetické třídy C. Díky moderním technologiím a inovativnímu řešení inteligentního ovládání plní OKHE SMART jako jeden z mála parametry pro energetickou třídu B. Znamená to, že náklady na ohřev vody domácnosti klesnou až o 15 %.

Tento bojler se vyznačuje i dalšími kvalitami, které jsou pro dražické ohřívače vody typické. Například je vybaven unikátním suchým keramickým tělesem, které lze oproti jiným v případě potřeby velmi snadno vyměnit. Umožňuje také kontrolovat stav hořčíkové anody, která chrání proti korozi a prodlužuje tak životnost nádoby.

tisková zpráva

5 komentářů: „Česká firma Dražice představila šetrný chytrý bojler

 • 24. 5. 2024 (21.33)
  Trvalý odkaz

  My máme obyčejný bojler na 80 l a pro nás čtyři úplně bohatě stačí. Nejsme zvyklí si napouštět vanu, takže se jenom sprchujeme a tím moc vody nespotřebujeme. Kdo by to taky platit. Voda i ohřev něco stojí. Tím, že máme sprchový kout, tak se nám do koupelny vejde i víc koupelnových skříněk , než jsem si původně myslela :-) .

  Reagovat
 • 8. 7. 2015 (11.01)
  Trvalý odkaz

  No už vidím moji babičku, jak si na tabletu nastavuje teplotu v bojleru. A nastavování bojleru z dovolené? To ale budu muset jet na dovolenou jenom tam, kde mi dosáhne Bluetooth, takže tak na chodbu :o)

  Reagovat
 • 2. 7. 2015 (17.12)
  Trvalý odkaz

  Nemáme doma HDO, protože nejsme připojeni k distribuční síti, máme ovšem spousty přebytečné energie s kolísavým výkonem. Umí tento bojler plynule regulovat svůj výkon 0-100% například dle signálu 0-10V?

  Reagovat
  • 3. 7. 2015 (9.26)
   Trvalý odkaz

   Neblbněte lidi!
   To by musel mít větší inteligenci než Sobotka s Chovancem dohromady.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *