GE představuje motor J920 a novou technologii plynových motorů

Divize plynových motorů Jenbacher společnosti vyvinula nový, větší plynový motor J920 pro výrobu elektrické energie. Nový model s účinností 48,7 % a výkonem 9,5 megawattů (MW) je nejúčinnějším motorem ve své třídě, tedy segmentu plynových motorů určených pro výrobu elektřiny. J920 dokáže vyrobit energii pro 18 500 průměrných evropských domácností.  
GE Jenbacher J920

Nový motor je zajímavý jak ze zákaznické perspektivy, tak z hlediska ochrany . Vyšší účinnost motoru totiž redukuje spotřebu a tím i náklady během životního cyklu produktu, ale též významně snižuje objem emisí . Ve srovnání s komerčně dostupnými plynovými motory ve stejném výkonovém rozpětí ušetří J920 zhruba 1 500 tun emisí ročně. To je zhruba stejný objem, jaký do ovzduší ročně vypustí 800 evropských automobilů. Díky nižší spotřebě plynu je možné za stejné období ušetřit palivo v hodnotě 217 000 eur.

Vysoké účinnosti, přes 90 procent, lze dosáhnout při použití motoru J920 pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. V takovém případě dokáže modul J920 dosáhnout úspory přes 130 milionů kWh primární energie (zhruba 76 000 barelů ropy) a přitom uspořit přes 7 800 tun emisí oxidu uhličitého.

Z technického hlediska vychází konstrukce motoru J920 z osvědčených klíčových prvků používaných ve spalovacích systémech motorů Jenbacher řady 6. J920 se dále vyznačuje inovativním třímodulovým konceptem, který zaručuje špičkově zpracovanou standardizovanou sadu generátorů – samotný motor, generátor a pomocný modul vyráběný v závodě Jenbacher společnosti GE.

Navíc je tento nový agregát – stejně jako jeho předchůdce J624 – vybaven inovativním dvoustupňovým turbodmychadlem. Díky němu je J920 vhodný k provozu v horkém a vlhkém prostředí, anebo v regionech s vysokou nadmořskou výškou. To znamená, že decentralizované, spolehlivé a stabilní dodávky energie lze zajistit i v extrémních podmínkách.

Dalším přínosem je skvělý poměr výkonu a kubatury tohoto nového motoru, zejména pak v poměru k relativně nízkým investičním nákladům. Motor je schopen dosáhnout maximálního výkonu během pouhých pěti minut. Může tak snadno vyrovnávat nárůst poptávky po energii ve špičce. Výhodou je i rychlé dodání, snadná instalace, jednoduchý servis a údržba a vysoká provozní flexibilita, která znamená, že jakýkoli počet modulů J920 může být kombinován s libovolným konceptem standardizované . V neposlední řadě nabízí nový motor standardizované rozhraní a osvědčený ovládací systém Jenbacher DIA.NE® XT 3.

Prototyp motoru prošel od konce léta úspěšným testováním na speciálně vybudovaném testovacím zařízení v závodě v Jenbachu. Nyní bude následovat rozsáhlý pilotní program, kdy bude nový motor uveden do provozu ve „Stadtwerke” (městská rozvodná společnost) v Rosenheimu. Po testovací fázi se rozběhne sériová výroba a nový motor by měl být uveden na trh ve standardu 50 Hz a 60 Hz v roce .

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „GE představuje motor J920 a novou technologii plynových motorů

 • 29. 11. 2010 (13.47)
  Trvalý odkaz

  Peppo, na 1 TWh free energy potrebujes 4 prazdne vrecia od cibule. Balenie totiz nie je v cene.

  Reagovat
 • 26. 10. 2010 (16.33)
  Trvalý odkaz

  Blbci, furt vymýšľajú dajaké nové motory na výrobu elektriny, solárne články a rôzne iné…pritom globálne oteplovanie je podvod a existuje predsa aj free energy, ale oni potrebujú čo najviac zarobiť, nezaujíma ich nič iné…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *