GE směle kráčí k výrobě levných OLED světel

Technologie , tedy organické , už několik let představuje velmi slibnou alternativu v oblasti osvětlení a zobrazovacích zařízení. Hlavní problémy? Životnost a cena výroby. Vědcům z GE se ale nyní úspěšně podařilo vyvinout levný a efektivní typ OLED osvětlení.  
osvětlení GE OLED

Nový objev byl ohlášen na světovém sympóziu zaměřeném na světelné zdroje v Eindhovenu v Nizozemsku. Vědcům se podařilo vyrobit výkonné světelné zařízení za pomoci výrobního procesu podobného klasickému rotačnímu tiskařskému stroji. To znamená možnost vyrábět velké objemy OLED osvětlení relativně levně. Novinka má účinnost 56 lumentů na Watt a snadno se dá nanášet na ohebný povrch.

Podle Johna Strainica, generálního manažera GE Lighting, to v praxi znamená, že OLED osvětlení se konečně může dostat na trh a nabídne přitom konkurenceschopnou cenu i dlouhou životnost. „Konečně vidíme na konci tunelu OLED světlo!“ komentoval vtipně nový objev. Technici z GE spolupracovali na celém procesu od roku 2007 také s lidmi ze společnosti Konica Minolta, díky čemuž byla prý práce značně urychlena.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.