V ČR může být letos připojeno až 1600 MW fotovoltaických elektráren

Podle předsedy českého může být do konce letošního roku v připojeno do až 1600 MW výkonu . Před několika dny byl skutečný instalovaný výkon kolem 830 MW. Celkový počet provozoven se blíží 11 000.  

solární energie - fotovoltaické solární panely

Proti srpnu minulého roku se výroba elektřiny ze zšestinásobila. Stále však dosahuje pouze asi čtvrtiny toho, co vyrobí v . Na druhou stranu už se ze slunce podle statistik ERÚ vyrábí asi třiapůlkrát více energie než .

Pokud provozovatelé stihnou připojit své provozovny ještě do konce letošního roku, mají nárok na zvýšené výkupní ceny kolem 12 Kč za kWh. Pokud připojí své v roce 2011, budou prodávat elektřinu za zhruba o polovinu nižší výkupní ceny. Podle Fiřta přichází každý den desítky nových žádostí a o připojení.

Takové solární elektrárny, které jsou plně smontované, zkoulaudované a mají revizi mají na připojení prakticky okamžitý nárok. Je proto možné, že do konce roku bude připojeno dokonce ještě víc než 1600 MW solárních elektráren. Právě ke konci roku se totiž bude snažit dostavět své elektrárny obrovský počet podnikatelů.

Aby vláda ČR zabránila údajně skokovému zvýšení cen elektřiny pro konečné spotřebitele (z důvodu zvyšujícího se příspěvku na v platbě každého odběratele – právě kvůli stále rostoucím fotovoltaickým zdrojům), rozhodla, že zisky provozovatelů solárních elektráren zdaní (platit budou 26 procent, a to přímo z tržeb). Zvýší se také poplatek za vynětí půdy ze zemědělského fondu. Zároveň zavede vláda novou 25% darovací daň za , které dosud dávala firem zdarma. Celkově má tak získat do rozpočtu 12 mld. korun, které budou vyrovnávat možné zvýšení cen elektřiny.

finanční noviny, ERÚ

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *