Fotovoltaická asociace nedoporučuje realizovat velké projekty

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) nedoporučuje realizovat projekty rozsáhlých fotovoltaických elektráren. Toto doporučení je reakcí na nové zprávy, podle kterých se chystá několik podobných projektů na Kolínsku v tamní průmyslové zóně.  

solární energie - fotovoltaické solární panely


„Asociace podporuje zejména střešní instalace a drobné projekty. Největší význam má fotovoltaika, když je disperzně rozmístěná. Tehdy nejvíce přispívá k energetické soběstačnosti a zvyšování regionální zaměstnanosti,“ uvedla dnes v tiskovém prohlášení pro média generální sekretářka asociace Zuzana Musilová.

Investoři začali v České republice hromadně investovat do obřích solárních elektráren o výkonu až několika megawattů z důvodu nedokonalé legislativy.

Ta nedokázala předvídat boom fotovoltaiky a nastavila dotační bonus za vykoupenou elektřinu příliš vysoko. Díky tomu i rychlému poklesu cen solárních panelů se návratnost rozsáhlých projektů dostala na úroveň několika málo let. Výhodou solárního byznysu se stala právě i záruka státu na výkup takto vyrobené energie.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *