IBM hlásí průlom v oblasti fotovoltaiky

Pokud přicházejí zprávy o „průlomových technologiích“ z malých, začínajících firem, býváme obvykle skeptičtí. Takovéto start-upy obvykle především hledají finance, a svým novým objevům se proto snaží dát a každou cenu punc revolučnosti a mediální přitažlivosti. Když ale taková zpráva přijde cestou oficiálního tiskového prohlášení takového kolosu, jakým je IBM, naše pochyby jdou stranou.

fotovoltaické solární články IBM

IBM se dlouhodobě věnuje čtyřem hlavním oblastem výzkumu fotovoltaiky: využití současných technologií k výrobě levnějších a efektivnějších solárních článků, výzkumu nových tenkovrstvých solárních článků, koncentrační fotovoltaice a budoucí generaci fotovoltaické architektury, která bude využívat nanotechnologie a další pokročilé technologie, např. nebo polovodičové kvantové tečky. Nejnovější průlomový objev spadá do kategorie „koncentrační fotovoltaika“.

Ta je dnes, vedle solárních termálních elektráren, jednou z nejslibnějších oblastí. Umožňuje totiž výrazně snížit náklady na solární elektrárny, potažmo samotné solární články. A přesně to se podařilo vědcům v IBM. Díky obrovským zkušenostem z oblasti výroby počítačových čipů se jim podařilo vyvinout fotovoltatické zařízení, které koncentruje sluneční záření do jediného malého fotovoltaického solárního článku. Jeho teplota by běžně dosáhla až 1600°C (což by roztavilo i nerezovou ocel), nicméně vědci z IBM vyvinuli účinný systém chlazení, který tomu zabraňuje a snižuje teplotu až na 85°C.

Z jednoho cm2 fotovoltaického článku tak mohou získat až 70 W elektrické energie. To je pětkrát více, než kolik dokážou dnešní běžné solární panely. To by mohlo výrazně snížit náklady na fotovoltaická zařízení, které jsou dnes, i přes narůstající výrobu, stále velmi vysoké. Solární farmy postavené na koncentrační technologii využijí mnohem méně celkové plochy fotovoltaických článků, do kterých však bude koncentrováno řádově více slunečního světla. Takové solární farmy pak budou levnější, ale zároveň výkonnější než dnešní běžné fotovoltaické elektrárny.

Zástupci IBM věří, že se jim novou technologii postupně podaří zavést do praxe. , přestože jde o firmu zaměřenou na oblast informačních a komunikačních technologií, se dlouhodobě zaměřuje také na výzkum z oblasti životního prostředí. Více informací o těchto aktivitách najdete na adrese www.ibm.com/green.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “IBM hlásí průlom v oblasti fotovoltaiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *