Kalifornské slunce zásobuje dalších 75 000 domů elektřinou

První polovina kalifornského projektu Solárního ranče je hotová. Do sítě teď proudí 100 MW výkonu čisté energie slunce. Práce v Antelope Valley, jen na dohled od Los Angeles, jsou však teprve v první fázi. Ve finále by tu měla stát solární farma s výkonem 230 MW. Kromě kvalitního managementu celé stavební operace a technologického zajištění si získal projekt obdiv svou transparentní propagací.

Úspěšně dohotovených projektů staveb solárních elektráren v Kalifornii přibývá závodním tempem. Zdroj: FirstSolar
Úspěšně dohotovených projektů staveb solárních elektráren v Kalifornii přibývá závodním tempem. Zdroj: FirstSolar

Přípravné práce a tvorba podpůrných sítí byly zahájeny v září roku 2011, samotná instalace modulů začala až v červnu 2012. Po celou dobu ale byla veřejnost maximálně informována o průběhu stavebních aktivit formou interaktivních prezentací, krátkých videí i díky PR článkům v novinách.

Záměr investorů se ale podařil: Kaliforňané se s projektem Solar Ranch One dokázali ztotožnit, což se například o našich anonymních slunečních polích rozhodně říci nedá.

A jak připouštějí sami stavitelé, pracuje se jim o hodně lépe, když cítí od lidí podporu. Tu získali i díky tomu, že tu práci našlo 400 místních obyvatel, zaměstnaných na pozicích technických a servisních pracovníků, kteří se na konstrukci bezprostředně podíleli.

Byla to trochu netradiční práce, už proto že se tu vytvořil fantastický kolektiv lidí,“ říká Lou Moore, vicepresident společnosti First Solar. „A fantastická byla i spolupráce s lidmi z regionu.

Hlavní výhodu přitom konstruktéři spatřují v samotném konceptu solární farmy, její modulární povaze.

„Na rozdíl od tradičních elektráren, kde prostě nemůžete jednorázově navýšit výkon, tady stačí přidat jen pár dalších fotovoltaických panelů, abyste získali víc,“ říká Moore. „Stojí to určitě méně času, než dobudovávat nový generátor v elektrárně. Je to vlastně taková další přehlížená klíčová výhoda fotovoltaiky.“

Mezi další benefity, na které upozorňují konstruktéři a inženýři ve svých prezentacích pro veřejnost, jsou především údaje o výkonu a čistotě energie z elektrárny v Antelope Valley. Solar Ranch totiž bude zásobovat elektřinou 75 000 kalifornských domů.

A z ovzduší nad Kalifornií zmizí, respektive nepřibude do něj, ekvivalent 140 000 tun oxidu uhličitého. Není divu, že Kaliforňané mají svou solární farmu hned o něco radši.

3 komentáře: „Kalifornské slunce zásobuje dalších 75 000 domů elektřinou

 • 2. 3. 2013 (7.49)
  Trvalý odkaz

  tak sa to ma robit. milo ma prekvapila urcita schopnost regulacie.

  Reagovat
  • 2. 3. 2013 (12.50)
   Trvalý odkaz

   prosim kde v clanku je zminena schopnost regulace? nenasel jsem to tam.

   Reagovat
   • 2. 3. 2013 (17.34)
    Trvalý odkaz

    Nič, kecal som. Nič také nie je v článku. Inak úvahy o regulácii FvE už existujú. Zasahovalo by sa do MPPT bodov, takže pri prebytku by pracovali s menšou účinnosťou. Nevýhodou je, že by sa hýbalo už s tak nízkou účinnosťou. Dá sa meniť výkon aj skokovo pripájaním a odpájaním polí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *