Stadion Real Salt Lake vsadil na solární parkoviště

Fotbalový klub Real Salt Lake se rozhodl využít zdroj energie, který se přímo nabízel. Rozsáhlé parkoviště vedle stadionu proto osadil vyvýšenými solárními panely na ocelové konstrukci.

„Parkoviště se najde u každého sportovního stadionu. Bude některý další klub následovat příkladu z Utahu? Zdroj: MBCI
„Parkoviště se najde u každého sportovního stadionu. Bude některý další klub následovat příkladu z Utahu? Zdroj: MBCI

Fotbalový klub Real Salt Lake tak pokryl 73 % spotřeby svého stadionu, které hostí všechna hlavní utkání ve státě. Celou operaci hradil klub z vlastních zdrojů, protože v solární energetiku věří.

Jak podotýká Dell Loy Hansen, majitel klubu: „Byly to peníze, které se prostě válely na zemi. A stačilo udělat jen velmi málo proto, abychom si je mohli vzít.“ Hansen přitom přemýšlel v takřka přímých liniích.

Na jednu čtvereční stopu v pravé poledne dopadá okolo 1000 wattů energie. Jistě, využitelnost tohoto zdroje se pohybuje kolem 15 %, ale ani to není překážkou. Pořád je to energie zadarmo.

Nejprve nechal Hansen osadit solárními panely parkoviště zaměstnanců, o rozloze 15 metrů čtverečních, aby viděl dosah investice. I tato relativně malá plocha ale byla schopna v průměru generovat 24 kW, a to bez jakékoliv produkce skleníkových plynů.

Navíc se auta zaparkovaná pod „slunečníkem“ nepřehřívala. „Kryté parkoviště, zdroj financí a k tomu velký dopad na životní prostředí, prostě ideální,“ říká Hansen. Proto se rozhodl osadit panely i zbytek parkoviště pro veřejnost.

To obnášelo instalaci 6423 panelů, jejichž výkon se blíží 2020 kW. Tato „energie zdarma“ zvládne pokrýt 73 % energetických výdajů provozu celého stadionu, a ročně tak ušetří 300-350 tisíc dolarů z kasy klubu. A samozřejmě, zabrání vzniku emisí v množství ekvivalentním produkci asi 450 aut. „Nebylo si tu co rozmýšlet,“ dodává Hansen.

3 komentáře: „Stadion Real Salt Lake vsadil na solární parkoviště

  • 19. 7. 2016 (7.48)
    Trvalý odkaz

    Tohle bych udělal skoro nad každým parkošivtěm. V létě se tam nepřehřívá auto – ušetří se benzín za klimatizaci. V zimě a při dešti vám nepadá přímo za krk (alespoň ne tolik). Ušetří se za úklid sněhu na ploše parkoviště… prostě skoro samé výhody. Jen to něco stojí.

    Reagovat
  • 18. 7. 2016 (21.53)
    Trvalý odkaz

    Jo tak, dle formulace ve článku to vyznívá tak, že plocha panelů byla schopná generovat 24000w, ale spíš se jedna o potencionální výkon, kdyby byly panely schopné účinnosti 100%.
    Mělo by to tedy být formulované spíš takhle: I tato relativně malá plocha by ale byla schopna v ideálním případě při 100% účinnosti generovat v průměru 24 kW, a to bez jakékoliv produkce skleníkových plynů.

    Reagovat
  • 18. 7. 2016 (14.35)
    Trvalý odkaz

    Na čtvereční stopu 150w? Na 15m2 výkon 24000w? To je nějaké divné ne? Dnešní prodávané panely mají velikost kolem 1,5m2 a max výkon na tuto plochu 250wp? Na 15m2 se jich vejde 10, výkonově to tedy vychází na 2500wp na 15m2. Ani těch 150w na stopu nějak nevychází.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *