Stadion Real Salt Lake vsadil na solární parkoviště

Fotbalový klub Real Salt Lake se rozhodl využít zdroj energie, který se přímo nabízel. Rozsáhlé parkoviště vedle stadionu proto osadil vyvýšenými solárními panely na ocelové konstrukci.

„Parkoviště se najde u každého sportovního stadionu. Bude některý další klub následovat příkladu z Utahu? Zdroj: MBCI
„Parkoviště se najde u každého sportovního stadionu. Bude některý další klub následovat příkladu z Utahu? Zdroj: MBCI

Fotbalový klub Real Salt Lake tak pokryl 73 % spotřeby svého stadionu, které hostí všechna hlavní utkání ve státě. Celou operaci hradil klub z vlastních zdrojů, protože v solární energetiku věří.

Jak podotýká Dell Loy Hansen, majitel klubu: „Byly to peníze, které se prostě válely na zemi. A stačilo udělat jen velmi málo proto, abychom si je mohli vzít.“ Hansen přitom přemýšlel v takřka přímých liniích.

Na jednu čtvereční stopu v pravé poledne dopadá okolo 1000 wattů energie. Jistě, využitelnost tohoto zdroje se pohybuje kolem 15 %, ale ani to není překážkou. Pořád je to energie zadarmo.

Nejprve nechal Hansen osadit solárními panely parkoviště zaměstnanců, o rozloze 15 metrů čtverečních, aby viděl dosah investice. I tato relativně malá plocha ale byla schopna v průměru generovat 24 kW, a to bez jakékoliv produkce skleníkových plynů.

Navíc se auta zaparkovaná pod „slunečníkem“ nepřehřívala. „Kryté parkoviště, zdroj financí a k tomu velký dopad na životní prostředí, prostě ideální,“ říká Hansen. Proto se rozhodl osadit panely i zbytek parkoviště pro veřejnost.

To obnášelo instalaci 6423 panelů, jejichž výkon se blíží 2020 kW. Tato „energie zdarma“ zvládne pokrýt 73 % energetických výdajů provozu celého stadionu, a ročně tak ušetří 300-350 tisíc dolarů z kasy klubu. A samozřejmě, zabrání vzniku emisí v množství ekvivalentním produkci asi 450 aut. „Nebylo si tu co rozmýšlet,“ dodává Hansen.

Sdílet: