FarmBot: robotický zahradník, který sází, hnojí a zalévá

Ne každý se narodil se „zahradnickým palcem“, aby mu z ulomené násady od koštěte hned napoprvé vyrostl strom. Nejen pro takové je určen nový automatizovaný systém pro zahradnické práce, který nese jméno FarmBot.

„Robotický zahradník zastane drtivou většinu pracovních úkonů.“ Zdroj: FarmBot
„Robotický zahradník zastane drtivou většinu pracovních úkonů.“ Zdroj: FarmBot

Relativně jednoduchý robotický pomocník, kterého si můžete díky open-source rádci sestavit i sami doma, se o všechnu práci postará sám. FarmBot se podle přesně nastaveného zadání vypořádá se všemi základními zahradnickými úkony.

Jeho mobilní rameno, zasazené do pohyblivého rámu, dokáže během mžiku obkroužit celou plochu určenou k zúrodnění. Do předem připraveného substrátu pak ze zásobníků nasází semínka, která si sám nabere, a umístí je s pomocí ostré hubice do patřičné hloubky.

S precizností stroje pak osazuje kousek po kousku celý záhonek. Dodržuje přesné rozestupy, nedává prostor náhodě. A když skončí setí, stejně přesně pak dokáže dopravit zálivku přesně na správné místo.

Hračka, která neudělá radost jen nadšencům do robotiky, vznikla jako součást inovativního projektu tří nadšenců z Kalifornie. FarmBot je asi nejvýraznější součástí jejich open-source postupů technologie, kterou trochu neskromně pojmenovali Soupravou Genesis.

Sami autoři se nejprve postarali o technickou stránku věci, a ve svém prvním zkušebním setu vytvořili robotické rameno, které se dokázalo pohybovat nad vybranou plochou miniaturního pozemku. Vlastně nic zvláštního, v době automatických výrobních linek.

Ani technologie dávkování semen nepatřila mezi novinky. Jenže spolu s tím, jak se stále více vynálezci nořili do hloubek praktického významu rytí v zemi, narůstala i potřeba dalších úkonů prováděných robotem.

Vzniklo tak programovatelné jádro, které se dokázalo vypořádat i s náročnějšími úkony. Sestava se rozšířila o senzorický systém, který jednak monitoruje zemědělskou plochu (skutečně miniaturní, základní verze záhonku má rozměry 1,4×3 metry) – odpar z půdy, její vlhkost, tak i okolní podmínky (rychlost větru, teplotu).

Na základě těchto informací pak udržuje optimální stav v půdě. Zvlhčuje, ochlazuje listy vodním aerosolem, zalévá nebo hnojí.

Nejvýraznějším pokrokem je pak FarmBot, který díky monitorování osázené plochy dokáže odhadnout výskyty abnormalit, které vyrůstají mimo místa výsadby. Jinými slovy, dokáže zaměřit a likvidovat vytrháváním drobný plevel.

A také sám dokáže sklízet úrodu. Je to prostě vynález pro hodně líné zahradníky. Zařízení FarmBot je nyní možné nastavit na 33 nejčastějších doma pěstovaných rostlin, a o zbytek se už robotický pomocník postará sám.

3 komentáře: „FarmBot: robotický zahradník, který sází, hnojí a zalévá

 • 22. 3. 2024 (0.51)
  Trvalý odkaz

  Fascinuje mě, kam až technologie pokročily a jak mohou usnadnit i zahradničení. FarmBot zní jako bezvadný pomocník pro všechny, kdo chtějí mít krásnou zahradu bez velké dřiny. Líbí se mi hlavně možnost naprogramovat si péči o rostliny na míru a nechat robota, aby se o vše postaral. Ale na druhou stranu by mi chyběli ochranné rukavice a hrabání se v hlíně.

  Reagovat
 • 17. 7. 2016 (16.48)
  Trvalý odkaz

  Hm, takže budeme tlustí líní a hloupí, protože nebudeme schopní ani vypěstovat ředkvičku a zalít si záhon.

  Reagovat
  • 17. 7. 2016 (19.22)
   Trvalý odkaz

   Já bych to spíš viděl jako možnost jak si mnoho lidí, kteří pro pracovní vytížení na zeharadu nemají čas, budou moci malou zahrádku založit.

   Chodíte ještě vůbec na Hybrida? :)

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *