Australan bojuje s větrnou erozí geometrickou orbou
Traktorista jako kreativní zaměstnání? Jihoaustralský farmář Brian Fischer dokázal za volantem zemědělského traktoru něco, co může výrazně zvýšit úspěch boje proti větrné erozi.
Každý centimetr úrodné půdy se utváří dlouhá léta, a stačí jen velmi málo, aby zmizel v nenávratnu. Stačí jen nevhodný režim zavlažování, vedoucí k zasolení půdy, nadbytečné užívání hnojiv a pesticidů, chybně zvolený osevní postup. Nebo i to, že z blízkého okolí lánu zmizí vegetace, která zabraňovala odnosu úrodné vrstvy půdy větrem.
A to je přesně problém jižní Austrálie. Nedávné požáry tu totiž prakticky zlikvidovaly křovitou buš, a vítr začal rekordním tempem likvidovat polnosti farmářů. Úrodná půda jim doslova mizela před očima.
Brian Fischer, který farmaří v Ashmore White Suffolk Stud, zhruba šedesát kilometrů od Adelaide, si však věděl rady. Vzpomněl si na radu svého otce, který prý něco takového viděl v roce 1944. „Ani on ale není tvůrcem tohoto nápadu, vlastně nevíme, kde to vzniklo,“ prozradil Fischer v rozhovoru pro místní rádio.
O jakou „fintu“ tedy jde? Namísto pravidelného orání a plužení rozdělil polnosti do jednotlivých pravidelných plošek, které zaorával mimo směr pravidelného proudění větru. Výsledkem je úchvatná mozaika geometrických tvarů.
Nepravidelný a proměnlivý australský pačvork vypadá úžasně, ale jeho význam přesahuje prostou estetiku land-artu. Částečky půdy nejsou větrem vyvanuty, a pokud přeci jen silněji zafouká, usazují se na nejbližším dalším „vrcholku“ hroudy.
Toto prosté a jednoduché opatření prý viditelně ochránilo (ve srovnání s pozemky tímto způsobem neošetřenými) patnáct centimetrů půdy. Fischer doufá, že jeho přístup inspiruje i další zemědělce v oblasti.