Organické biobaterie z brambor
Výzkumníci z jeruzalémské společnosti Yissum objevili skrytou sílu brambor. V roce 2007 se této božské plodiny sklidilo 325 mil. tun na celém světě. V roce 2010 se z brambor začala vyrábět elektřina. pokračování…
V současném světě žije 1,6 mld. lidí bez přístupu k elektřině. Právě ti mohou ze (staro)nového objevu výzkumníků společnosti Yissum významně získat. V Yissumu totiž zjistili to, co už správní skauti a domácí kutilové dávno vědí, že z brambor lze snadno a levně získávat elektrickou energii.
Nový typ bramborových biobaterií lze jednoduše vyrobit pokud máte po ruce měděnou a zinkovou elektrodu, pár drátků a samozřejmě kvalitní vařené brambory. Vařejné totiž dávají víc! Objevitelé si připadají už téměř jak laureáti na Nobelovu cenu, protože jejich objev může doslova přinést světlo do života miliard nejchudších.
Problém je, že tihle lidé si nejspíš zmíněné brambory radějí uvaří a sní, než aby si s nimi svítili nebo napájeli mobilní telefony proto, aby mohli zavolat sousedovi tu skvělou novinu o bramborových bateriích.
Nicméně abychom tenhle nápad tak docela nezazdívali, faktem je, že biobaterie jsou do budoucna velkým příslibem a výzkum v této oblasti probíhá na mnoha úrovních.
to je dávno známá věc! Vezneme-li 2 různé mince a ty přiložíme na poplivaný papír každou z jedné strany proti sobě, vždy na ních naměříme nějaké napětí. Jenže, prosím Vás, kde najde domorodec v pralese nějakou zinkovou a měděnou elektrodu? Naštěstí kus měděného kabelu snad někde najde a místo zinku může posloužit i starý děravý železný hrnec. Napětí tohoto článku bude ale nižší….
Zemiaky z Tesca sa skor rozpadnu, ako sa z nich vyrobia nejake baterie. To by sa inak hodilo aj do hybridnych aut. Do zadneho kufra nahadzat zo dve vrecia zemiekov a hura na dovolenku.
Otázka zní, zda nepůjdou sežrat i vysvícené „bramborové baterie“.