Solární energie ze Sahary poteče do Evropy do 5 let

Evropský komisař pro energii Guenther Oettinger řekl, že Evropa přepraví první energii vyrobenou v severní Africe už do pěti let. Ambiciózní projekt DESERTEC tak nabírá obrátky.  DESERTEC - mapa projektu

Sahara se má stát novou energetickou centrálou Evropy. Evropská unie pomalu, ale jistě rozjíždí projekt nazvaný DESERTEC jehož cílem je vybudovat v největší poušti světa koncentrační solární elektrárny a na pobřeží Afriky větrné elektrárny a dovést tuto energii na starý kontinent.

„Myslím, že některé první modely, které začnou už do pěti let, přivedou do Evropy první stovky megawattů,“ řekl Oettinger po setkání s ministry Alžírska,Maroka a Tuniska. Zejména Maroko je dlouhodobým spojencem Evropské unie a s projektem nebude mít podle všeho žádný problém. Stejně tak Tunisko, přidá se nejspíš tedy i Alžírsko a postupem času možná i Libye a Egypt.

Desertec je však dlouhodobým, mnohem rozsáhlejším projektem. Jeho hodnota se pohybuje v řádu 400 miliard euro a jeho realizace potrvá až 40 let. V roce 2050 by ale díky němu mohla Evropa získávat více než 40% své energie z obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2020 to má být 20%. Pro srovnání, Německo je dnes na nějakých 16%.

Evropská unie už na sebe vzala konstrukci nových podmořských kabelů skrz Středozemní moře, které budou mít za úkol všechnu tu nově vyráběnou energii transportovat do Evropy. Některé aktivistické skupiny ovšem vyjádřily obavy nad tím, že by stejná cesta mohla být využívána k importu elektřiny vyrobené ve starých uhelných nebo plynových elektrárnách. Oettinger k tomu řekl, že bude třeba tuto otázku řešit např. monitorovacím systémem.

Reuters
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.