Solární energie ze Sahary poteče do Evropy do 5 let
Evropský komisař pro energii Guenther Oettinger řekl, že Evropa přepraví první energii vyrobenou v severní Africe už do pěti let. Ambiciózní projekt DESERTEC tak nabírá obrátky.
Sahara se má stát novou energetickou centrálou Evropy. Evropská unie pomalu, ale jistě rozjíždí projekt nazvaný DESERTEC jehož cílem je vybudovat v největší poušti světa koncentrační solární elektrárny a na pobřeží Afriky větrné elektrárny a dovést tuto energii na starý kontinent.
Související články:
» Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje
„Myslím, že některé první modely, které začnou už do pěti let, přivedou do Evropy první stovky megawattů,“ řekl Oettinger po setkání s ministry Alžírska,Maroka a Tuniska. Zejména Maroko je dlouhodobým spojencem Evropské unie a s projektem nebude mít podle všeho žádný problém. Stejně tak Tunisko, přidá se nejspíš tedy i Alžírsko a postupem času možná i Libye a Egypt.
Desertec je však dlouhodobým, mnohem rozsáhlejším projektem. Jeho hodnota se pohybuje v řádu 400 miliard euro a jeho realizace potrvá až 40 let. V roce 2050 by ale díky němu mohla Evropa získávat více než 40% své energie z obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2020 to má být 20%. Pro srovnání, Německo je dnes na nějakých 16%.
Související články:
Evropská unie už na sebe vzala konstrukci nových podmořských kabelů skrz Středozemní moře, které budou mít za úkol všechnu tu nově vyráběnou energii transportovat do Evropy. Některé aktivistické skupiny ovšem vyjádřily obavy nad tím, že by stejná cesta mohla být využívána k importu elektřiny vyrobené ve starých uhelných nebo plynových elektrárnách. Oettinger k tomu řekl, že bude třeba tuto otázku řešit např. monitorovacím systémem.
23.5. 2015
Jaké překvapení, solární energie ze Sahary nikde..
Místo toho se rozhoduje o přistavění dalších bloků k našim jaderným elektrárnám…
Většina „rozhodnutí“ stylem v roce 2015, v roce 2020, nebo za 5 let se nikdy neuskuteční, kdyby jo, tak už dávno jedeme na 100% zelenou energii a jezdíme v těch levných elektromobilech s dojezdem 1000 km…
Dal som si tu namahu a v roku 2010 ked clanok vznikol som si dal pioniersky zavazok ze o cca 4,5 roka skontrolujem stav a patricne sa vyjadrim k tomu co som vtedy len tusil.
Takze je 15.7.2014 a Elektraren zo Sahary mi domacnost nepohana ani percentom, pockat … jaj ved ona ziadna elektraren na Sahare pre EU nie je. Uha, ake predvidatelne :-D
Internet a komisarove usta znesu cokolvek.
Tolko tak prisernych sprostosti a slubov z 2010 pre dnesok, co som si poznacil, … … … To chce minutu ticha.
Takto vyrobená elektřina opět nebude skladovatelná. Technologie setrvačníků které by mohli přebytkovou elektřinu absorbovat do doby spotřeby jsou zatím na počátku jejich vývoje a zavádění.
Na rozdíl od výroby vodíku pomocí slunečních elektráren a jeho přeprava po zkapalnění na jakékoliv místo na světě a použití až v době potřeby. Kontejnerové nádoby s vodíkem by se přitom daly přepravovat stejně snadno jako dnešní kontejnery s jakýmkoliv spotřebním zbožím.
Elektrárny na Sahaře bych spíše využil na čerpání závlahové vody po odsolení z oceánu.Je zapotřebí zastavit rozšiřování pouště a ne rozsvěcovat europské reklamní bilboardy a neony.
MOc moc moc moc hloupé. Energetická závislost na Africe se nám jednou sakra vymstí.
Dle mého mínění by stačily solární parky v jižních
státech Evropy než je vytvářet v nestabilních muslimských státech. Také je to blíže, kratší přenosová vzdálenost, nižší náklady a bez zranitelných podmořských kabelů.
Tak Kocourek predvedl enegeticky plan, máme trvalý stop stav (ještě že ani stat ani čez nepotřebujeme k provozu FVE)
Kvuli principum nasazeni a podpory FVE, větrníků… je nutná investice do pateřních sítí po cele Evropě
Nemecko chce udelat z Řecka solarni velmoc
Takže Evropská část závazku se začíná plnit?
co se to děje že je cílem jiná cesta než naše úspora?
Znamena tento projekt ze bude energie zdarma?
Pokud ne, neni duvod ho podporovat a plácat nase penize formou dotaci. Pokud je tam možná vyrobní kapacita pro továrny s vysokou spotřebou energie, tak hura do toho, ale opět, je to komerční projekt nebo určeno pro úspory?
Raději bych teda viděl solární panely na evropských střechách…
No neviem. Ja by som radšej bral byť pár dní bez el. energie, ako si len tak poletovať po svete v radioaktívnom mraku…
A neuveríte, ale radšej by som riskol byť pár dní bez el. energie (plne hradená prekážka zo strany zamestnávateľa ;-) ako čuchať celý život splodiny z uhoľnej elektrárne (v Čechách sa 2/3 el. energie vyrobí z uhlia).
odříznutí 20% eu od elektřiny je zbran silnější než atomovka
Presne. Jadrove elektrárne sa v tomto regióne už nestavajú. Takže napr. ČR vyrába 2/3 el. energie z uhlia.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektr%C3%A1rny_v_%C4%8Cesku
Ak sa to niekomu páči, je to jeho vec. Ja som ale za DESERTEC všetkými desiatimi…
Samozrejme sú tu aj politické riziká, ale keď sa rozloží na desiatky afrických krajín, ktoré z toho projektu budú mať ekonomické výhody (resp. prakticky jediný významný daňový príjem), tak sa to riziko dá zminimalizovať priakticky na nulu.
PS: A závislosť od Ruska na rope, plynu, uránu závislosť ekonomiky na nemeckom trhu a závislosť na amerických technológiach ako CPU, Microsoft… a v neposlednom rade Amerických a Ruských… a vojenských technológií, voči ktorým sa prakticky nedá efektívne brániť ti nevadi?
re: ps – S těmi jadernými elektrárnami máte bezesporu pravdu, ale zkuste to vysvětlit Německu nebo Rakousku… Právě Německo se zdá být jedním z hlavních hybatelů projektu DESERTEC.
Naprostý nesmysl, jak ekonomicky, tak politicky a technicky prozatím taky. Nač vymýšlet jak zvýšit závislost Evropy na dovozu energie z dalšího nestabilního regionu (upozorňuju, že za nehorázné prachy) když můžeme levně, čistě a bezpečně vyrábět energii v jaderných elektrárnách.
podivejte se na tenhle dokument o slunecni energii, je to sice trosku jednostranne, ale velmi zajimave
http://mustwatch.hztz.cz/film/here-comes-the-sun/
Je v podstate jedno, ci tam budu panely, alebo zrkadla. Ten prach tam urcite bude, ak nie piesok. Na druhej strane tie elektrarne sa daju chapat, ako ponuka pre krajiny , ktore tazia ropu, ako neprist s prichodom elektromobilov o zisky.
Navyše tie slnečné elektrárne budú pravdepodobne zväčša koncentračné, alebo vežové – bez slenčných PV panelov.
Pouště nejsou jen z písku. Dokonce těch písečných pouští je menšina, většina jsou pouště kamenné. Šup a jeden problém vyřešen.
Myslienka je to velmi pekna a chvalihodna, ale aj tak si neviem predstvait, ako sa to da zrealizovat. Dokonca som presvedceny, ze prekrytie piesku slnecnymi panelmi by zabranilo odparovaniu vody a zmiernilo ucinky vetra-zabranilo by to dalsiemu zvetravaniu pody. Problem skor vidim v tom, ako na nestabilnej pode vobec postavit nejaku elektraren, ako ju udrzoovat (odstranovanie piesku z panelov, poskriabanie panelov pieskom, atd…). Dalej aj v samotnej polohe tejto elektrarne. Kto zaruci, ze ak sa stane Sahara dodavatelom elektriny pre EU, tak sa nenajde v Afrike niekto, kto to pouzije ako nastroj na vydieranie. Ako zabezpecit pezpecnost takej elektrarne? Pustia tam europskych vojakov?